Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumuZaman: 31 May 2020 06:05

Tüm zamanlar UTC


.


Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 16 May 2020 22:06 
Çevrimdışı
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Eyl 2012 23:38
Mesajlar: 4819
Konum: İngiltere
Ettiği teşekkür: 2153
Aldığı teşekkür: 1365
Şehir: Londra
Vize Durumu: Var
Vize Türü: İngiliz Vatandaşı
Vize Statüsü: -
Cinsiyet: E ♂
Ruh Hali: Yorgun
Burcu: Oğlak
Türkiye'ye aracınızla gitmek isterseniz , bulunduğunuz ülkede son 1 yıl içerisinde en az 185 gün yaşadığınızı kanıtlamanız gerekiyor. Aracınız 2 yıl boyunca Türkiye'de kalabilir. Daha sonra giriş çıkış yapmanız gerekiyor...Genel olarak uyulması gereken kurallar ise şunlar :

Araçlarla İlgili Hususlar
TÜRKİYE’YE GETİRİLEN YABANCI PLAKALI KARA TAŞITLARA İLİŞKİN BİLGİ NOTU

1. Yabancı plakalı taşıtınızı Türkiye’ye getirmek için taşıtın kayıtlı olduğu ülkede olağan ikametinizin olmasının yanı sıra Türkiye’ye giriş yapmak istediğiniz tarihten geriye doğru son 1 yıl içerisinde en az 185 gün fiilen yurtdışında bulunmanız gerekir.

2. Yola çıkmadan önce özellikle vatandaşlarımızca türkiye.gov.tr adresinde veya pasaportta kayıtlı giriş çıkış bilgilerinden süre hesabının yapılması, gümrük kapılarında yaşanabilecek mağduriyetleri engelleyecektir.

3. Türkiye’ye giriş yapmak istediğiniz tarihten geriye doğru son 1 yıl içinde Türkiye’de 180 günden fazla kalmışsanız taşıtınızı Türkiye’ye getiremezsiniz

4. Yurtdışından emekli olanların, emeklilik tarihinden sonra Türkiye’ye ilk defa getirecekleri taşıt için yurtdışında yerleşik olma koşulu (taşıt getirilmek istenilen tarihten geriye doğru son 1 yılda 185 gün fiilen yurtdışında bulunma) aranmaz.

5. Taşıtın ikamet ettiğiniz yerde adınıza kayıt ve tescil edilmiş olması gerekir. Ancak, Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde ikamet eden kişiler, ikamet yerleri dışındaki Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde adlarına kayıtlı taşıtlarını da getirebilirler.

6. Emekli veya çalışan olmanız fark etmeksizin taşıtınızı Türkiye’de iki yıl (730 gün) kullanabilirsiniz.

7. Türkiye'de oturma izni bulunan yabancı uyrukluların taşıtlarına verilecek süre 730 günü aşmamak üzere ikamet tezkeresinde belirtilen süre kadar olabilir. Türkiye’de oturma izni bulunmayan yabancı uyruklu kişilere 180 günde toplam 90 gün süre verilmektedir.

8. Tüzel kişiliklere ait taşıtların (otomobil, minibüs, arazi taşıtı, kamyonet ve motosiklet) vekaletname ile Türkiye’ye getirilmesi halinde 30 (otuz) güne kadar süre verilir.

9. Başkasına ait taşıtı vekâleten getirebilirsiniz.

10. Hem vekâleten taşıtı getiren kişinin hem de taşıt sahibinin Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik olma koşulunu sağlaması gerekir.

11. Türkiye’ye girişte ehliyetinizi, taşıtın yurtdışı mülkiyet belgesi ile Türkiye’de geçerli sigorta poliçesini yanınızda bulundurunuz. Sigortanız Türkiye’de geçerli değil ya da yoksa gümrükte sigorta yaptırabilirsiniz.

12. Taşıtın vekâletname veya kiralama yoluyla Türkiye’ye getirilmesi halinde duruma uygun olarak aşağıdaki belgelerden birinin gümrük idaresine sunulması gerekmektedir:

· Elçilik, konsolosluk veya noter onaylı bir vekâletname ya da taşıtı getiren şahıs ile taşıtın mülkiyet sahibinin giriş gümrük idaresinde hazır bulunmaları hâlinde, bu kişilerin kendi aralarında düzenleyecekleri ve gümrüğün onaylayacağı bir vekâletname,

· Gerçek kişilerin kendi aralarında düzenleyerek ilgili ülkenin gümrük, belediye, emniyet veya mahkeme gibi resmi makamlarına onaylatılmış olan belge,

· Kiralanmak suretiyle (rent a car) getirilen taşıtlar için kira sözleşmesi.

13. Tüzel kişiliklere ait taşıtların vekâletname ile Türkiye’ye getirilmesi halinde ise aşağıda yer alan belgeler gümrük idaresine sunulur.

· Firma sahibi veya yönetim kurulunun imza ve onayını içeren vekâletname,

· Tüzel kişiliklere ait taşıtları getirecek kişilerin şirket ortağı veya çalışanı olduğunu gösterir belge,

*Yukarıda sayılan belgelerin noter veya konsolosluk onaylı tercümelerinin de gümrüğe sunulması gerekir.

14. Taşıtınızı sizden başka, yurtdışında yerleşik (taşıt getirilmek istenilen tarihten geriye doğru son 1 yılın 185 gününü yurtdışında geçirmiş) eşiniz,anne, baba ve çocuklarınız kullanabilir. İzin hak sahibi taşıt içinde bulunsa dahi belirtilen kişiler dışında taşıtın kullanılması (acil durumlar hariç) mümkün bulunmamaktadır.

15. Taşıtınızı Türkiye’de bırakıp yurtdışına çıkmak istediğinizde (örneğin uçakla), en yakın gümrük idaresine taşıtı kimsenin kullanmayacağına dair taahhütname vermeniz ya da taşıtınızı gümrük idaresinin gözetimine bırakmanız gerekir. Pasaport işlemleri sırasında söz konusu işlemlerin gerçekleştirilmediğinin tespit edilmesi halinde izin hak sahibi, pasaport işlemlerinden önce gümrük idaresine yönlendirilir.

16. Siz yurtdışındayken taşıtı hiç kimse kullanamaz.

17. Taşıtla her giriş yapılmak istenildiğinde, 185 gün yurtdışında bulunma şartı gümrük idaresince kontrol edilir.

18. İki yıllık yurtta kalma süresi dolmadan çıkış yaptıysanız arta kalan süreyi kullanabilmek için yurtdışı yerleşiklik şartını sağlamanız gerekir. Sağlamıyorsanız taşıtınızın girişine izin verilmez. Ancak, geçici ithal izin sürelerinin tamamını kullanmadan taşıtıyla Türkiye dışına çıkan yurtdışından emekliler için, izin süresi içinde olmak koşuluyla, izinden kalan sürelerini kullanmak üzere taşıtıyla yeniden gelmeleri halinde 185 gün yurt dışında bulunma koşulu aranmaz.

19. İki yıllık sürenizin tamamını kullandıktan sonra 185 gün süreyle taşıt getiremezsiniz. Farklı bir taşıtla gelseniz dahi taşıtın Türkiye’ye girişine müsaade edilmez.

20. Türkiye’ye yeniden taşıt getirmek için süresi bulunmayan veya yurtdışında yerleşik olma koşulundaki 185 gün şartını sağlayamayan Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde ikamet eden kişilerin bu ülkelerde adlarına kayıtlı olan taşıtlarına yılda bir kez olmak üzere bir ay süre verilir.

21. Taşıtların yurtta kalma süresinin bitimini takip eden; 1 (bir), 2 (iki) ve 3 (üç) aylık süre içerisinde yurtdışı edilmesi durumunda 2019 yılı için sırasıyla 260 TL, 520 TL ve 780 TL para cezası uygulanır. Bu miktar her yıl, bir önceki yıla ilişkin olarak 213 sayılı Vergi Usul Kanunu uyarınca belirlenen yeniden değerleme oranında arttırılır.

22. Taşıtın izin süresi bitiminden itibaren üç ay içerisinde yurtdışı edilmemesi, hak sahibi olmayan kişilerce kullanılması, satılması, kiraya verilmesi, taahhütname verilmeden yurtdışına taşıtsız çıkış yapılması vb. rejim hükümlerinin ihlali halinde Gümrük Kanunu’nun 238 inci maddesine göre işlem yapılır. Taşıtın gümrük vergilerinin dörtte biri oranında para cezası tahsil edilir ve taşıt yurtdışı edilir.

23. Yabancı plakalı taşıtlarla ilgili detaylı ve güncel bilgilere Ticaret Bakanlığı’na ait http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sor ... i-tasitlar web adresinden ve yolcu rehberinden ulaşılabilirsiniz.

Taşıt Ön Beyan Uygulaması

Yabancı plakalı özel taşıtlarıyla ülkemizin gümrük kapılarından giriş yapacak vatandaşlarımızın gümrük kayıt işlemlerini daha hızlı ve kolay yapılabilmesi amacıyla uygulamaya giren “Taşıt Ön Beyan Uygulaması”na ilişkin ayrıntılı bilgiye http://ggm.ticaret.gov.tr/data/5c6681c7 ... tr_eng.pdf ve https://trakya.ticaret.gov.tr/haberler/ ... si-basladi web adreslerinden ulaşılabilir.

Söz konusu uygulamaya erişim https://www.turkiye.gov.tr/gtb-tasit-on-beyan ve https://uygulama.gtb.gov.tr/Tasit1OnBeyan/ web adreslerinden sağlanmaktadır

_________________
FACEBOOK SAYFA : https://www.facebook.com/ingiltereforumu/
FACEBOOK GRUP : https://www.facebook.com/groups/ingiltereforumu/


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 19 May 2020 21:46 
Çevrimdışı
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 12 Eki 2019 16:28
Mesajlar: 17
Ettiği teşekkür: 2
Aldığı teşekkür: 0
Şehir: istanbul
Vize Durumu: Henüz Yok
Vize Türü: eea permit family
Vize Statüsü: Sonuçlanmasını Bekliyor
Cinsiyet: K ♀
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Yengeç
Bilgilendirme icin tesekkurler
Turkiyede ki aracimizi buraya getirmek istersek durmlar nedir?


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 22 May 2020 10:48 
Çevrimdışı
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Eyl 2012 23:38
Mesajlar: 4819
Konum: İngiltere
Ettiği teşekkür: 2153
Aldığı teşekkür: 1365
Şehir: Londra
Vize Durumu: Var
Vize Türü: İngiliz Vatandaşı
Vize Statüsü: -
Cinsiyet: E ♂
Ruh Hali: Yorgun
Burcu: Oğlak
alalabia yazdı:
Bilgilendirme icin tesekkurler
Turkiyede ki aracimizi buraya getirmek istersek durmlar nedir?Cevap Altta

---------------

When you come to the UK to live or work, you may have to pay VAT, duty or road tax (see below) if you bring your car (or other motor vehicle) with you to the UK.

You should make sure you understand your other legal obligations when you import a car and as a driver, not just your tax requirements. These include obtaining approval to show that your car meets the relevant environmental and safety regulations, having a valid insurance policy covering the car in the UK, having an MOT (an MOT is a certificate that the car is roadworthy) if the car is more than three years old (or over four years old in Northern Ireland) and having a valid driving licence.

You can find more information on Can I drive in the UK? and on GOV.UK. You can find more information on importing a car into the UK on GOV.UK.

Do I have to tell the UK authorities about my car?
If you bring your car with you to the UK, for ‘permanent use’ on UK roads, you must tell HMRC about your car. Permanent use is normally considered to be for longer than six months. Once you have notified HMRC, you must register and license your car with the Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA) in England, Scotland, Wales and Northern Ireland.

You can usually use a vehicle without needing to register it in the UK or pay any taxes if all of the following apply:

you are visiting and do not plan to live here;
you only use the vehicle for up to six months in a 12-month period (this can be one single visit, or several shorter visits adding up to a six-month period);
the vehicle is registered and taxed in its home country.
You can find out more information about who you have to tell when you bring (import) a car into the UK for permanent use on GOV.UK.

Is there a time limit for telling HMRC?
If you import or bring a car or vehicle into the UK and you intend to stay for longer than six months, you must tell HMRC within 14 days of bringing the car or vehicle into the UK.

For more information on how to notify HMRC about your car go to the question What is NOVA? below.

Do I have to pay tax on my car?
When you bring a new motor vehicle into the UK from another EU country, you must pay Value Added Tax (VAT), if you intend to stay for more than six months. For more details of what is regarded as new, see Notice 728.

When you bring a second-hand vehicle into the UK from another EU country (and intend to stay for longer than six months), you do not have to pay VAT provided that you paid VAT in another EU country when you bought the car.

When you bring a new or a used car into the UK from outside the EU for permanent use (normally for more than six months) on UK roads, you must normally pay (or account for) VAT to HMRC. You may not have to pay VAT if you meet conditions that mean you are eligible for relief, for example, Transfer of Residence Relief.

If you have to pay VAT, you must do this before you register and license the vehicle with the DVLA in England, Scotland, Wales and Northern Ireland.

You can find out more information about whether or not you have to pay VAT when you import a car into the UK on GOV.UK.

If you are disabled and bring a car into the UK that has been specially adapted for your use, it may not be subject to VAT even if it is new. You can find more information on GOV.UK.

If you are importing a car from outside the EU, you may have to pay duty in certain circumstances – for example, if it is for commercial purposes. You can call the HMRC Imports and exports helpline to check the rates.

You may also have to pay road tax. There is more information on road tax on our page on driving in the UK.

What is NOVA?
NOVA is a notification system. It stands for Notification of Vehicle Arrivals.

If you bring a vehicle into the UK from abroad for permanent use on UK roads you have to notify HMRC within 14 days of the vehicle’s arrival.

HMRC expects you to make your NOVA notification online, but you will need to set up a Government Gateway account first if you do not already have one. You can do this on GOV.UK.

You can make a NOVA notification on paper by completing form VAT NOVA1 – you can do this if you are unable to or choose not to make the notification online. You can request the paper form from the VAT Helpline. The contact details are on GOV.UK.

On receipt of the NOVA notification, HMRC will tell you if you have to pay any VAT, duty or road tax and how much.

You must pay or account for any VAT due before you can register and license the vehicle with the DVLA in England, Scotland, Wales and Northern Ireland.

NOVA will provide the DVLA with up-to-date information about notifications and will make sure they do not register any vehicle until any VAT due has been paid or accounted for.

You can find more information about NOVA on GOV.UK.

Where can I find more information?
You can find more information on the GOV.UK website about driving in England, Scotland, Wales and Northern Ireland:

How to import your vehicle – Importing vehicles into the UK;
Application for a driving licence counterpart for non-GB licence holders (D9);
General information about driving licences;
Customer service guide for drivers with medical conditions;
Information on registering and taxing your vehicle;
Exemption from vehicle tax for disabled people;
Driver licensing information (INS57P).
See also Can I drive in the UK? on our website – this page provides an overview of the things you need to do in order to drive a car legally in the UK.

_________________
FACEBOOK SAYFA : https://www.facebook.com/ingiltereforumu/
FACEBOOK GRUP : https://www.facebook.com/groups/ingiltereforumu/


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye