Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 31 May 2020 07:48

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 16 May 2020 14:31 
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 2153
Aldığı teşekkür: 1365
Vize Durumu: Var
Vize Türü: İngiliz Vatandaşı
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Yorgun
Burcu: Oğlak
Merhaba arkadaşlar.

Bir kaç ay önce ingiltere'de ehliyetimi aldım ve açıkçası hiç kolay olmadı. Size olabildiğine detayı olabildiğince kısa bir yazıyla anlatmaya çalışacağım.

Türkiye'de 2011 yılında ehliyetimi 2. denemede almıştım ve hayatım boyunca hiç araba sürmemiştim. Açıkçası hiç bir merakımda olmadı bu yönde... Taki 2019 yaz sonlarına kadar... Neden bilmiyorum biran da araba sürme ve alma isteği doğdu bende.

Türkiye'de ehliyetimin olmasına rağmen araba sürmek adına hiç bir şeyi hatırlamıyordum. Manual bir araç ile ehliyetimi almak için portekizli bir eğitmenle anlaştım. 30 ders almıştım kendisinden ve toplam saat ücreti £ 20.5 ödedim açıkçası, oldukça ucuzdu. 30 saatin bitimine doğru hala hazır olmadığımı ve bu şekilde sınava beni götüremeyeceğini söylemişti. Tamamen hazır olmak için herkesin yaşının 2 katı kadar ders alması gerektiğinin tavsiye edildiği söylenmişti. Bende 35 yaşında olduğum için bu 70 saat yapıyor. En azından 60 saat almalısın dedi. Bende açıkçası o zaman inanmadım ve para için yaptığını düşündüm ama ona katıldığım bir şey vardı o da aslında hazır olmayışım konusunda haklı olmasıydı. En fazla 20 saat daha alabileceğimi söyledim kendisine. O da bana hazır olup olmayacağım konusunda garanti veremeyeceğini söyledi ve bende tamam düşünüp kendisine döneceğimi söylesemde kafamda kendisini bitirmiştim ve başka biriyle anlaşmaya karar vermiştim.

Şuan farkediyorum ki dediklerinde aslında haklıymış ve gerçekten o şekilde sınava girdiğimde geçme şansım yokmuş. Sırf güvenim sarsıldığı için daha sonra midrive uygulaması üzerinden ( uygulama kapandı artık ) bir başka hocayla anlaştım. Bu seferki instructor bayandı ve bir öncekine göre daha güler yüzlü pohpohlamayı seven ve beni fazla gazlayan birisiydi. Fiyatıda saat başı £26 idi. Yani daha fazlasını ödeyerek 20 saat bir başka instructor ile yoluma devam ediyordum ve sürüş anında hala hatalar yapmaya devam ediyordum. Özellikle döner kavşaklarda...

Practical Test 1 : ( 1. Direksiyon sınavı denemesi )
Sonunda sınav günü geldi çattı. Sınav olduğum yerde car park olmadığı için bir yere parketmemiz ve oradan sınavı başlatmamız gerekiyordu. Hoca aracı maalesef çok işlek bir caddede kaldırımın üstüne parketti. Tabi o an için ben nasıl bir hata yaptığımızı farkedememiştim. Binaya girdik ve beklemeye başladık. Examiner geldi ve adımı okudu. Sonra provisional licence'ı kendisine vermemi ve tabletteki bilgileri kontrol edip imzalamamı istedi. Dışarı çıktığımızda bana bir plakayı okutturdu. Sorun yoktu ve araca binmiştik. Araca bindikten sonra bir "TELL ME" sorusu sordu ve sorunsuzca cevap verdikten sonra başlamamı söyledi. Arkadan arabalar vızır vızır gelmeye devam ediyor bir yandan da zaman geçiyordu. O an çok panik oldum ve sağa sinyal verip kalkmaya çalıştım. Araç gitmiyordu bir türlü. O ara ben terlemeye ve daha çok gerginleşmeye başladım. Arabayı kaldıramadığım için arabanın tüm çevresini tekrar gözlemlemem ve kalkışıda yapmam gerekiyordu. Sonra examiner el frenini indirmediğimi söyledi. Hem rezil olduğumu hemde artık kaldığımdan emin olduğumu hissetmiştim. El frenini indirdim ve devam etmeye çalıştım araba tekledi ve caddenin ortasında durdu. Hiç bu kadar kötü olabileceğini tahmin etmemiştim. Neyse daha sonra arabayı hareket ettirmeyi başardım ve 2 dk sonra da bu sefer bir ara sokakta soldaki arabalara çok yakın sürüyorsun diyip direksiyona müdahale ettikten sonra 40 dakika boyunca sürüşümüzü yapıp geri döndüğümüzde tabii ki kaldığımı biliyordum :lol:
4 SERIOUS FAULTS , 6 MINOR FAULTS
Serious faults : Clearence , Move off safely , Move off control , Use mirror change direction
Minor faults : Position/Normal Stop (2) , Controls foot brake , Controls parking brake , Junctions observation , Reverse right Observation.

Practical Test 2 : ( 2. Direksiyon sınavı denemesi )

İlk sınav o kadar kötü geçmişti ki tüm özgüvenim yerle bir olmuştu. Bir yandan da içimden benim instructor'a çok sinirliydim arabayı parkettiği yerle alakalı ve o strese girmeme sebep olduğu için. Araçtan inerken examiner , instructor'a biliyorsun zaten hataları sen açıklarsın dedi ve bana da daha çok practise yapman lazım ama vazgeçme diyip indi.

İkinci sınava instructor'un aracıyla değil kendi aracımızla girmeye karar verdim. Ama asıl en büyük değişiklik sınava manual yerine automatic araç ile girmeye karar verdim. Türkiye'de manual ehliyetim olduğu için dünyanın her yerinde o ehliyeti kullanabilirim tatile gittiğimde. Sadece ingiltere'de automatic kullanmalıydım ki sorun değil zaten alacağım arabada auto olacaktı.

İkinci sınavda bu sefer caddedeki kaldırıma parketme ahmaklığını yapmayıp daha uygun bir yer bulmak için bir kaç gün öncesinden gidip , test centre çevresinde turlamaya başlamıştık. Test Center'in tam karşısında ki yol meğersem şahaneymiş ve o yolun en önüne ana caddeye çıkış yapılan yere aracımızı parkettik ve oradan sınavıma girdim. Bu sefer daha çok kendime güveniyordum ama ilk sınavın izleri hala zihnimden silinmemişti... Examiner yine bir TELL me sorusu sordu ve sınava başladık. Bu sefer her şey şahaneydi. İlk 5 dakika sorunsuz bir şekilde ilerleken ilk döner kavşakta büyük bir hata yaptım. 3üncü sağdan dönmem gerektiği için sinyalimi verdim ve kırmızı ışıkta döner kavşak öncesi beklemeye başladım. Ne yapsam beğenirsiniz. Sağ tarafa o kadar yaklaşmışım ki orada triange bir kaldırım oluyor onun üstüne çıktım ve hocada biraz abarttı o anı ve havada uçan sabri gibi zıplamaya başladı :) Bu sefer sınav çok daha iyi geçmişti ve o hata yüzünden kalmış olabileceğimi tahmin ediyordum ki öyle oldu.
1 SERIOUS FAULT , 5 MINOR FAULTS
Serious fault : Control Steering
Minor faults : Progress Appropriate speed (3) , Progress Undue hesitation (2)

Practical Test 3 : ( 3. Direksiyon sınavı denemesi )

3. Sınav günü gelip çatmıştı. Aynı yere aracımı parkettim ve 3.kez farklı bir examiner ile sınavım başladı. Bu sefer her şey kusursuz gidiyor aynı döner kavşaktan da geçip aynı hatayı yapmamıştım. Navigasyon da sınavın ortalarında bir yeri kaçırdım çünkü navigasyon yavaşladı ve ben orayı geçtiğimi farketmedim. Sorun olmadığını ileride ışıklardan sola dönüp o noktaya gitmemi söyledi. Daha sonra sınavın sonlarına doğru bir de ne göreyim beni motoway'e çıkardı. 50 yapmam gerekiyordu ve kusursuz bir şekilde motoway'e çıkmayı başarıp 45 ortalamayla yoluma devam etmiştim. Sonra motoway den çıktık ve test merkezine gelmemiştik ki bana ileride durmamı söyledi. Açıkçası benim için çok çok iyi geçmişti ama şaşırtıcı bir şekilde bana hiç böylesine denk gelmediğini 10 minor mistake olduğunu ama serious fault hiç olmadığı için geçmemi onaylayacağını söyledi. Çok şaşırmıştım ve çok mutlu olmuştum. Böylelikle sonunda ehliyetime kavuşmuş oldum.

0 SERIOUS FAULT - 10 MINOR FAULTS
Serious fault :
Minor Faults : Controls steering (2) , Signals Necessary , Awareness planning , Junctions Observation , Use of mirrors change speed , Progress Appropriate speed , Positioning Lane discipline , Response to signs /signals - Road markings , Use of mirrors change direction

Bir kaç merak edebileceğiniz soruyuda cevaplayıp bu yazımı burada sonlandırıyorum :) Sizlerede bol şans diliyorum.

Ne zaman ehliyetimi aldım: 26 Şubat 2020 (Çok kısa süre sonra corona yüzünden sınavlar iptal edildi)
Theory testi kaçıncıda geçtim : İlkinde ... 50 soruda 46 doğru ve hazard perception testinde 75 üzerinden 66 puan.
Herşeye toplam ne kadar ücret ödedim : £ 1300 Civarı
Toplam kaç saat ders aldım : 50 saat ders aldım tahminen bi o kadarda kendi aracımızla pratik yapmışımdır.

Size çok önemli bir tavsiyede bulunacağım. Practical test de eğer kalırsanız daha sonra tekrar booking yaptığınızda 1-2 ay öncesinden sınav yeri bulmanız çok zor oluyor. Devamlı kontrol edip iptallere göre sınav tarihinizi öne çekebileceğiniz gibi benim yaptığım gibi bir uygulama satın alarak bu işi oldukça kolaylaştıradabilirsiniz.

Uygulamanın ismi "Testi" fiyatı £7.99 ... En uygunu buydu ve çok memnun kaldım.
Sınav giriş bilgilerinle sisteme giriyorsun ve istediğin test merkezlerini seçiyorsun. O test merkezlerinde iptaller olduğunda hemen telefonuna bildirim geliyor ve herkesten önce hızlıca girip o tarihe sınavını kaydırabiliyorsun. Sınav bilgilerini her seferinde tekrar girmene gerek kalmıyor çünkü uygulamayı açtığında dvla sitesinde de otomatik giriş yapmış oluyorsun. Eğer sınavdan yine kalırsan veya ileride ehliyetini kaybedip sınava tekrar girmen gerekirse bu uygulamayı her seferinde tekrar kullanabiliyorsun. Kişiye özel ve ömür boyu kullanım hakkı veriyor.

Herkese bol şans umarım yardımcı olabilmişimdir.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 17 May 2020 02:56 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 2
Vize Türü:
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Kova
bende 2013te aldim, ehliyetin arkasindaki expired tarihi neyi anlatiyor bilginiz varmi? yani son kullanim tarihi onu biliyorum da doldugunda ne olacak tekrardanmi sinava girmek zorundayiz ?

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 17 May 2020 04:55 
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 17
Aldığı teşekkür: 54
Vize Türü:
Ruh Hali: Arkadaş Canlısı
Hayır , sadece kartı yenileyeceksin. Dvla sitesinden online yapabilirsin.
https://www.gov.uk/renew-driving-licence

Birde fotografin degisecegi bir tarih varmış ön kisimda 4b yazan yerin karsisinda , degismesi gereken tarih gelmeden dvla sana form gonderiyormuş

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 18 May 2020 00:38 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
admin yazdı:
Hayır , sadece kartı yenileyeceksin. Dvla sitesinden online yapabilirsin.
https://www.gov.uk/renew-driving-licence

Birde fotografin degisecegi bir tarih varmış ön kisimda 4b yazan yerin karsisinda , degismesi gereken tarih gelmeden dvla sana foem gonderiyormuş

Çok teşekkür ederim.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 19 May 2020 08:50 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 4
Aldığı teşekkür: 0
Vize Durumu: Henüz Yok
Vize Türü: spouse visa
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Burcu: -
Bende mock testi aldım dün :D bir sürü serious fault vardı. Baya üzüldüm ama bir 10 ders daha alacağım mecbur. Benim yaşadığım yer ( Winchester) çok pahalı dersler. Nhs indirimi aldım ve toplu ödeme yaptım 300 pound 10 saat için. Bakalım hayırlısı

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 19 May 2020 09:24 
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 17
Aldığı teşekkür: 54
Vize Türü:
Ruh Hali: Arkadaş Canlısı
baya pahaliymis sizin orada. Toplam kac saat aldin ? Hic canini sıkma halledersin emin ol

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 19 May 2020 23:38 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
bs35 yazdı:
Bende mock testi aldım dün :D bir sürü serious fault vardı. Baya üzüldüm ama bir 10 ders daha alacağım mecbur. Benim yaşadığım yer ( Winchester) çok pahalı dersler. Nhs indirimi aldım ve toplu ödeme yaptım 300 pound 10 saat için. Bakalım hayırlısı

Winchester'dami? Benim yakin arkadasim ve aileside orda yaşıyor, neresindesiniz?

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 26 May 2020 16:14 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Aldığı teşekkür: 0
Vize Türü:
Burcu: Koç
ben halton/ Runcorn da yasayan bir kadin uyeyim, ayrica da Ingilizce ogretmeniyim , driving test yazili veya pratikte gecemeyen olursa uygun bir saat fiyatiyla yardimci olabilirim, Ayrica hic gecemeyecek oldugunuzu dusunuyorsaniz Isle of Arran da sinava girin derim, kucucuk bir ada ve trafik yok :)

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 28 May 2020 00:55 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Aldığı teşekkür: 1
Vize Türü: Ankara Anlasmasi
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Neşeli
Burcu: Yay
Valla ben Theory sinavi 5. kez denememde gectim. Direksiyon sinavimi ise ilk girisimde gectim. Ingilizcem mukemmel,1.5 boyunca yardirarak calismama ragmen mesela 50 sorudan 43 dogru cevap ile geciyorsak ilk sinavda 38 dogru,ikincisinde 40,ucuncusunde 42 ve sonuncusunda ise 43 dogru ile gectim. Benim zamanimda sinav ucreti 25 pound'du. Ingiltere'ye gelir gelmez Turk ehliyetimi 1 seneligine kullandim.Arabamda vardi. Belli bir tecrube edindim yani UK trafigi adina.Ama yine de sinavda ki kurallari ogrenmek amacli saati 10pound olmak kaydiyla, 2 saatlik toplam 5 defalik kurs aldim Cin'li birisinden. 150pound mu ne odemistim direksiyon sinavina. Toplam masrafim ; 375 pound idi.

3 yıllık başvuru tarihi ; 13 Şubat 2017,
3 yıllık başvuru bio ; geliş 3 Mart / Gönderme 9 Mart 2017,
3 yıllık oturum onayı ; 17 Temmuz 2017

+3 yıllık uzatma başvuru tarihi ; 25 Şubat 2020
+3 yıllık oturum onayı ; 7 Mayıs 2020

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz