Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 15 Ara 2019 15:58

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2019 17:16 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Yay
Dostum ezberlemisin olmaz yapamazsin da hep ayni seyleri soyleye soyleye bir hal oldun.Kisisellestiriyorsun birde.Kraldan cok kralci olmak denir buna.Restricted worku herkes biliyor contractor olarak calismaktan bahsediyor orada.Biz permenant calisamayacigimizi biloyoruz,umbrella ile contractor calismaktan bahsediyorum ben ustelik deneyimli arkadaslara soruyorum sen durmadan cikiyorsun olmaz da olmaz.Tartismayi burada birakalim da deneyimli arkadaslara birakalim cevabi.Sagol bilgilendirmen icin.Deneyimli arkadaslar varsa bilgi verebilirse sevinirim.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2019 22:46 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Aldığı teşekkür: 5
Vize Türü:
Burcu: -
Engineer1000 duymak istemedigin bir durum anliyorum. Benide etkileyen bir durum bu IR35 degisikligi fakat hayalindeki gibi umbrella uzerinden calisamayacaksin uzgunum. Diledigin uzman/danisman/yetkili arkadaslar umarim senin anlayabilecegin sekilde aciklarlar sana.

Durumu diger Ankara Anlasmasi vizesi sahiplerine aciklamak icin yaziyorum.

Contract olarak Umbrella Company uzerinden is yapmak temelde su sekilde isliyor.
1-Client ile Recruitment Agency arasinda bir contract hazirlaniyor
2-Recruitment Agency ile Umbrella Company arasinda bir contract hazirlaniyor
3-Sizinle Umbrella Company arasinda bir is anlasmasi yapiliyor
4-Calismanizi tamamladiginizda haftalik/aylik giris yaptiktan sonra Client->Recruitment Agencye>Onlarda Umbrella Company odeme yapiyor
5-Umbrella Company gelen brut parayi PAYE sistemini kullanarak gerekli vergileri ve NIC odemelerini yapiyor sizin adiniza.
6-Geri kalan net gelir sizin kisisel hesabiniza Maas(Salary) olarak aktariliyor.

Buradaki sikinti siz artik maasli bir calisan olmus oluyorsunuz.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2019 18:56 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Burcu: Yay
Sen otamatige baglanmissin ayni seyleri soyleyip duruyorsun ondan sonra bildiklerimizden farkli birsey anlatiyormussun gibi bu isi de yapmamis biri olarak guzel bir bicimde otorite gibi ahkam kesiyorsun. Heryere de sen cikiyorsun forumda ve ayni seyleri temcit pilavi gibi anlatip en son noktayi da sen koyuyorsun anladigim. Benim anlamak istedigim Umbrella sirketi sirket hesabimiza yatirabiliyor mu ve bunu yapanlar var mi. Bu isi yapmamissan bilemezsin zaten. Yapmak istememeni de olagan karsiliyorum zira ben de yapmadim gerek de olmayacak gelecek yilin nisanina kadar. Dolayisi ile insallah senin anlayabilecegin gibi ben anlatmisimdir sana.

zeugma yazdı:
Engineer1000 duymak istemedigin bir durum anliyorum. Benide etkileyen bir durum bu IR35 degisikligi fakat hayalindeki gibi umbrella uzerinden calisamayacaksin uzgunum. Diledigin uzman/danisman/yetkili arkadaslar umarim senin anlayabilecegin sekilde aciklarlar sana.

Contract olarak Umbrella Company uzerinden is yapmak temelde su sekilde isliyor.
4-Calismanizi tamamladiginizda haftalik/aylik giris yaptiktan sonra Client->Recruitment Agencye>Onlarda Umbrella Company odeme yapiyor
5-Umbrella Company gelen brut parayi PAYE sistemini kullanarak gerekli vergileri ve NIC odemelerini yapiyor sizin adiniza.
6-Geri kalan net gelir sizin kisisel hesabiniza Maas(Salary) olarak aktariliyor.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 14 Kas 2019 09:10 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Aldığı teşekkür: 1
Vize Türü:
Burcu: Balık
Engineer1000 yazdı:
Sen otamatige baglanmissin ayni seyleri soyleyip duruyorsun ondan sonra bildiklerimizden farkli birsey anlatiyormussun gibi bu isi de yapmamis biri olarak guzel bir bicimde otorite gibi ahkam kesiyorsun. Heryere de sen cikiyorsun forumda ve ayni seyleri temcit pilavi gibi anlatip en son noktayi da sen koyuyorsun anladigim. Benim anlamak istedigim Umbrella sirketi sirket hesabimiza yatirabiliyor mu ve bunu yapanlar var mi. Bu isi yapmamissan bilemezsin zaten. Yapmak istememeni de olagan karsiliyorum zira ben de yapmadim gerek de olmayacak gelecek yilin nisanina kadar. Dolayisi ile insallah senin anlayabilecegin gibi ben anlatmisimdir sana.

zeugma yazdı:

Merhaba,
Oncelikle zeugma'yi sabrindan dolayi tebrik ediyorum. Size yardimci olmaya calisip , bildiklerini aktarmaya calisan ve bunlari saygi cercevesinde aktaran birisine kullandiginiz kelimelere dikkat etmenizi oneririm.
Zeugma'nin butun soylediklerine aynen katiliyorum, Umbrella company altinda calisma denirken kastedilen PAYE kapsaminda permanent olarak calismak. Kendi sirketiniz uzerinden araci firmayla calismak zaten su an da cok yaygin bir durum, bu aracilara da Agency deniyor.
Yeni duzenlemeyle cogu kurum Umbrella uzerinden calismayi zorunlu tutacak ama piyasa buyuk, Outside IR35 islere basvurabilirsiniz.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2019 04:59 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 7
Aldığı teşekkür: 5
Vize Türü: Ankara
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Cesaretli
Burcu: Aslan
Evet uslubumuza dikkat edelim lutfen.
Buraya da ekliyorum, gozden kacmasin:

Asagidaki linkteki fee-payer opsiyonunu bir inceleyin. Ben konustum, eger agency ile aralarinda bir anlasma olursa bu secenegi de uygulayabiliyorlarmis, tabi vergiler kesildikten sonra. Malesef benim agency ve Loyds bu secenege sicak bakmiyormus:(

https://www.giantpay.co.uk/ir35

Son olarak, butun basvuru, muhasebe islerini kendisi yapmis ve 5 sene sonunda ILRini almis bir kardesiniz olarak sunu soylemek isterim;

Evet kitaba gore Ankara vizesiyle umbrella araciligiyla calisamazsiniz.
Ancak bu ulkede bile herseyi kitabina uygun yapmaya calistigimizda malesef bazen adim atamiyoruz.
Kimseyi yanlis yollara yonlendirmek istemem ancak hicbirinizinde maddi-manevi sorunlar yasamasini, sacma bi kanun yuzunden emeginin ziyan olmasini hic istemem...

Aklima gelen ilk cozum;

1- Umbrellaya kisisel banka hesabinizi degilde sirketinizin hesap nosunu vermeniz (tabi bunun sirket hesabi oldugunu kesinlikle soylemeyin, kabul etmezseler baska umbrellaya gecin, illaki bi kabul eden cikar, hesabi sisteme girdikten sonra odemede sorun cikmaz, sirketler hem sahsa hemde baska sirketlere odeme yapabiliyor sonucta). Bu cok kritik, cunku basvurularda mutlaka sirket banka dokumunu vermeniz lazim.

2- Sonra sirket hesabina gelen net paraya gore aylik faturalarinizi hazirlayin.

3a- Bu paranin tamamini maas olarak ozel hesabiniza yollayin.
4a- Bu sekilde yillik sirket kariniz ve dolayisiyla corp taxiniz olmaz ama Self Assessment return de yillik kazanciniz ve odediginiz vergiler acikca gozukur. Sadece bu belge bile vergilerinizi odediginizi belgelemek icin yeterli olur. Kanunen sirket kazancinizin tamamini maas olarak almanizin onunde bir engel yok.

3b- Daha da garanti olsun isterseniz, yine eski sekilde asgari maas cekip, extradan kendi sirketiniz uzerinden Payenizi odeyebilirsiniz, bu sayede sirketinizin paye odemelerini de gosterebilirsiniz.
4b- Bu sekilde yillik sirket kariniz olur ve extradan corp tax da odersiniz. Yani fazladan 2 kere vergi odemis olursunuz ama basvururken elinizde extradan belgeler olur.

5- Arkadaslar arasi birbirize fatura keserek (training vb) 1 den farkli is yaptiginizi da kesinlikle destekleyin. 3a secenegiyle giderseniz bu cok faydali olacaktir; az miktarda bir kar gosterir ve corp tax odemis olursunuz.

HO calisanlarinin %90 inin UK vergi mevzuatini bildigini, odeme kontrolleri icin hmrc yi aradiklarini vs dusunmuyorum. O nedenle, basvururken elinde sirket banka dokumu, yillik muhasebe hesabi, faturalari, self assessment return vb belgeleri olan birinin sorun yasayacagini sanmiyorum. Tabi hicbirseyin %100 garantisi yok malesef.

Arkadaslar, kimseyle tartismak ve kimseyi yanlis yonlendirmek istemiyorum.
Sadece nacizane bilgi ve tecrubelerimi paylasmak istedim. Umarim birilerine faydasi olur.
Insallah IR35 disinda kontratlar bulur ve bu yollara hic basvurmak zorunda kalmazsiniz.
Ancak mecbur kalirsaniz bu riski alip almamak tamamen sizin bileceginiz bir is.

Hepinize bol sans diliyorum!

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 Ara 2019 03:56 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Vize Türü: Tier
Vize Statüsü: Sonuçlanmasını Bekliyor
Burcu: -
Üslubum çok kısa olacak inside İr35 çalisma tavsiyesi veren entryleri es geçin. Bu tip entrylere benim gibi cevap yazıp vakit kaybetmeyin. İnside ir35 çalışıp ilr bir şekilde alırsanız 8leride bu kesin ortaya çıkacağı için ilr izin ne zaman geri alınacağı korkusu ile yaşamaya devam edin. Umarım net olmuştur. Son.

Inside IR35 = Disguised employment

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz