Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 12 Ağu 2020 08:57

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 25 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 01 Tem 2020 21:33 
Sözcü
Sözcü
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 15
Aldığı teşekkür: 18
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: -
Olmamis, detaylarini goremedim ama ne yazik ki parlementodan yine erteleme karari cikmamis.

https://twitter.com/stopoffpayroll/stat ... 48194?s=12

Valla gectigimiz sene Mart ayinda parlementoda erteleme kararinin ciktigi aksamin sabahinda benim client'im bana Mart sonunda inside'a almak zorunda olduklarini soylemislerdi. Sebepler o kadar komik ki, "biz aslinda outside olduguna inaniyoruz" diyorlar, Qdos'tan review alalim dedigimde kabul etmiyorlar, ve hatta bana unofficial soyledikleri gerekce "bizim HMRC ile yakin ve iyi bir iliskimiz var ve bunu riske atmak istemiyoruz". Yani sizin sozlesmenizde su yazmis bu yazmis kimsenin umrunda degil, sirketler ne yazik ki aldiklari riskleri minimize etmek istiyorlar ve bu noktada size eger sirketi dava etme yoluna gidemiyorsaniz inside kontrati reddedip issiz kalmak kaliyor.

Hepimizi daha da zor gunler bekliyor gibi gorunuyor… yazik.

Twitter: https://twitter.com/ingiltereforumu

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2020 17:49 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Vize Türü:
Arkadaslar, mecbur degilseniz baska sansiniz var ise kesinlikle yapmayin tabi simdilik.
Mecbur oldugunuz zaman dusunursunuz bu dediklerimi.
Acikcasi NI numarasi almadan 3 senelik uzatma alan insanlar da gordum. Neler var neler
Benim yaptigim su; Bir Limited sirket actim. Ve butun kontratlari benim LTD uzerinden yaptirdim ve IR35 NI/ tax kesiliyor adima evet (yapacak bir sey yok). Benim LTD Sirketim beni eleman olarak gonderiyor. Yontem bu.
Ilerde ne olacak bu IR35 private sektorde de olunca mantiken ben bilmiyorum. Hepimiz kendi meslegimizle yarisiyoruz. Hepimiz kebapci, berber dukkani acacak degiliz ya ! bunu biliyorlar. Napalim?

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2020 18:26 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Yasa disi olsa ise alinamazsin zaten, devlet kurumunda direk calismiyorum, Recruitment egency ile gidiyorum, Recruitment egency'ye fatura kesiyorum, IR35 geregi onlar benim Ni ve tax i kesiyor ayrica Limited sirketim icin de NI kesiyorlar. LTD sirketim ile kontrat yapiyorum direk degil.
Yasa ici yasa disi ne yakinda belli olacak zaten,
o zaman da dusunursunuz arkadas

zeugma yazdı:
busemb Vizeniz hayirli olsun(ve umarim hic sorun yasamazsiniz) fakat bence insanlari bu sekilde `yasa disi` bir yonteme yonlendirmek dogru degil. Sonuc olarak vergi odeyip, odememekten cok legal olarak vizemizde baska bir sirketin calisani olmamamiz gerektigi yaziyor.

IR35 Inside/Outside siniri zaten cok muallak ve tutarsiz garip bir cizgi. Keske boyle bir kural hic olmasaydi ama yapmamiz gereken bir sekilde `outside` olarak gecen bir sozlesme ile calismak.

NOT: HMRC(Vergi Dairesi) ve Home Office(Ic isleri) birbirinden bagimsiz kurumlar. Yani Vize veren adamlar ulkeye geleceklerin kontrat piyasasina katkisini dusunup bu karari almiyorlardir. Ayni zamanda vergi daireside insanlar daha cok vergi kacirsin ama istihdam artsin yeterki mantigiyla olaya bakiyo olamaz.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2020 22:00 
Sözcü
Sözcü
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 15
Aldığı teşekkür: 18
Vize Türü:
busemb, yasa kapsaminda client'in sorumlulugu kontratli calisanlarin statulerini belirlemek ve ona gore vergi odemelerini yapmak. "Inside IR35" statusu belirlendigi zaman bunun anlami kontratorun aslinda "disguised employee" oldugu. Ve ECAA business guidance dokumaninda pek cok yerde vizemizi degerlendiren Home Office calisaninin bizlerin disguised employee olup olmadigimizi nasil tespit edebilecegine dair yonlendirmeler yer aliyor. Dosyaya linki asagida paylasiyorum. Bu yonlendirmelerden bir tanesi de su:
"There are a range of neutral factors which can be taken into account such as:
• the length of any contracts provided
• how they can be terminated
• whether tax and national insurance contributions have been deducted by the
employer "
Bu tabii ki case worker'in dikkatine bagli. Kaldi ki yonlendirmede de kesin cizgi konulup konulmadigi tartismali.
Ancak bu sebepten reddedilen ya da 1 senelik uzatma alan insanlar biliyorum birinci elden. Hatta NI odemesini gec tek musterisi oldugu icin ayni duruma dusen cok sayida insan var.

Sanirim sozun ozu bu olayin yasa ici disi oldugundan bagimsiz, riskli oldugu ve sen de bunu yadsimiyorsun ve bunu "son care" olarak soyluyorsun. Bu post'lari okuyan arkadaslar da kendi risk analizini yapip ona gore karar vermeil. Ola ki bu sekilde inside IR35 kontrat ile calisacaksaniz dahi birden fazla musterinizin olmasina ve kontratlarinizin sirket adina olmasina, odemelerin sirket hesabina yapilmasina dikkat edin. Ve mumkunse eger bu tip kontratlardan kacinin.

ECAA Business Guidance dokumani linki: https://assets.publishing.service.gov.u ... 0.0ext.pdf

Twitter: https://twitter.com/ingiltereforumu

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 06 Tem 2020 08:08 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Aynen oyle. Tesekkurler.
Bence durum benim yontemle yapilirsa hem disguised employee hem de degil. Ama evet riskli. Ornegin, emeklilik harcim yok, annual leave yok, off sick pay yok, yani iscilik haklarim pek yok. Benim LTD beni eleman olarak gonderdigi icin basima calistigim yerde bir is kazasi gelse, benim LTD sirket sorumlu olacak bu yuzden LTD sirketim de sigortali. Istedigim yerde ve alanda, calisiyorum, anlasiyorum. Saatlik calisiyorum, ve ona gore odeniyorum.
Umarim yeterli olmustur.
Saygilar.
aposto yazdı:
busemb, yasa kapsaminda client'in sorumlulugu kontratli calisanlarin statulerini belirlemek ve ona gore vergi odemelerini yapmak. "Inside IR35" statusu belirlendigi zaman bunun anlami kontratorun aslinda "disguised employee" oldugu. Ve ECAA business guidance dokumaninda pek cok yerde vizemizi degerlendiren Home Office calisaninin bizlerin disguised employee olup olmadigimizi nasil tespit edebilecegine dair yonlendirmeler yer aliyor. Dosyaya linki asagida paylasiyorum. Bu yonlendirmelerden bir tanesi de su:
"There are a range of neutral factors which can be taken into account such as:
• the length of any contracts provided
• how they can be terminated
• whether tax and national insurance contributions have been deducted by the
employer "
Bu tabii ki case worker'in dikkatine bagli. Kaldi ki yonlendirmede de kesin cizgi konulup konulmadigi tartismali.
Ancak bu sebepten reddedilen ya da 1 senelik uzatma alan insanlar biliyorum birinci elden. Hatta NI odemesini gec tek musterisi oldugu icin ayni duruma dusen cok sayida insan var.

Sanirim sozun ozu bu olayin yasa ici disi oldugundan bagimsiz, riskli oldugu ve sen de bunu yadsimiyorsun ve bunu "son care" olarak soyluyorsun. Bu post'lari okuyan arkadaslar da kendi risk analizini yapip ona gore karar vermeil. Ola ki bu sekilde inside IR35 kontrat ile calisacaksaniz dahi birden fazla musterinizin olmasina ve kontratlarinizin sirket adina olmasina, odemelerin sirket hesabina yapilmasina dikkat edin. Ve mumkunse eger bu tip kontratlardan kacinin.

ECAA Business Guidance dokumani linki: https://assets.publishing.service.gov.u ... 0.0ext.pdf

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 25 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz

Aranacak: