Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 15 Ara 2019 15:35

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2019 04:47 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 7
Aldığı teşekkür: 5
Vize Durumu: Var
Vize Türü: Ankara
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Cesaretli
Burcu: Aslan
Ben pek umitli degilim acikcasi, buyuk sirketlerin hepsi gizlice anlasip butun yuku contractorlara yukleme karari almislar gibi. Herkesi direk umbrellaya zorlayarak IR35 mevzusuna hic bulasmamis oldular.
Yani IR35 icinde yada disindasiniz deyip sorumluluk almak yerine, artik limited sirket bazli contractorlarla calismiyoruz, umbrella uzerinden gelmek zorundasiniz diyorlar...

Asagidaki linkteki fee-payer opsiyonunu bir inceleyin. Ben konustum, eger agency ile aralarinda bir anlasma olursa bu secenegi de uygulayabiliyorlarmis, tabi vergiler kesildikten sonra. Malesef benim agency ve Loyds bu secenege sicak bakmiyormus:(

https://www.giantpay.co.uk/ir35

Son olarak, butun basvuru, muhasebe islerini kendisi yapmis ve 5 sene sonunda ILRini almis bir kardesiniz olarak sunu soylemek isterim;

Evet kitaba gore Ankara vizesiyle umbrella araciligiyla calisamazsiniz.
Ancak bu ulkede bile herseyi kitabina uygun yapmaya calistigimizda malesef bazen adim atamiyoruz.
Kimseyi yanlis yollara yonlendirmek istemem ancak hicbirinizinde maddi-manevi sorunlar yasamasini, sacma bi kanun yuzunden emeginin ziyan olmasini hic istemem...

Aklima gelen ilk cozum;

1- Umbrellaya kisisel banka hesabinizi degilde sirketinizin hesap nosunu vermeniz (tabi bunun sirket hesabi oldugunu kesinlikle soylemeyin, kabul etmezseler baska umbrellaya gecin, illaki bi kabul eden cikar). Bu cok kritik, cunku basvurularda mutlaka sirket banka dokumunu vermeniz lazim.

2- Sonra sirket hesabina gelen net paraya gore aylik faturalarinizi hazirlayin.

3a- Bu paranin tamamini maas olarak ozel hesabiniza yollayin.
4a- Bu sekilde yillik sirket kariniz ve dolayisiyla corp taxiniz olmaz ama Self Assessment return de yillik kazanciniz ve odediginiz vergiler acikca gozukur. Sadece bu belge bile vergilerinizi odediginizi belgelemek icin yeterli olur. Kanunen sirket kazancinizin tamamini maas olarak almanizin onunde bir engel yok.

3b- Daha da garanti olsun isterseniz, yine eski sekilde asgari maas cekip, extradan kendi sirketiniz uzerinden Payenizi odeyebilirsiniz, bu sayede sirketinizin paye odemelerini de gosterebilirsiniz.
4b- Bu sekilde yillik sirket kariniz olur ve extradan corp tax da odersiniz. Yani fazladan 2 kere vergi odemis olursunuz ama basvururken elinizde extradan belgeler olur.

5- Arkadaslar arasi birbirize fatura keserek (training vb) 1 den farkli is yaptiginizi da kesinlikle destekleyin. 3a secenegiyle giderseniz bu cok faydali olacaktir; az miktarda bir kar gosterir ve corp tax odemis olursunuz.

HO calisanlarinin %90 inin UK vergi mevzuatini bildigini, odeme kontrolleri icin hmrc yi aradiklarini vs dusunmuyorum. O nedenle, basvururken elinde sirket banka dokumu, yillik muhasebe hesabi, faturalari, self assessment return vb belgeleri olan birinin sorun yasayacagini sanmiyorum. Tabi hicbirseyin %100 garantisi yok malesef.

Arkadaslar, kimseyle tartismak ve kimseyi yanlis yonlendirmek istemiyorum.
Sadece nacizane bilgi ve tecrubelerimi paylasmak istedim. Umarim birilerine faydasi olur.
Insallah IR35 disinda kontratlar bulur ve bu yollara hic basvurmak zorunda kalmazsiniz.
Ancak mecbur kalirsaniz bu riski alip almamak tamamen sizin bileceginiz bir is.

Hepinize bol sans diliyorum!

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2019 10:29 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Vize Türü: Tier
Vize Statüsü: Sonuçlanmasını Bekliyor
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: -
Londonboy yazdı:
Ben pek umitli degilim acikcasi, buyuk sirketlerin hepsi gizlice anlasip butun yuku contractorlara yukleme karari almislar gibi. Herkesi direk umbrellaya zorlayarak IR35 mevzusuna hic bulasmamis oldular.
Yani IR35 icinde yada disindasiniz deyip sorumluluk almak yerine, artik limited sirket bazli contractorlarla calismiyoruz, umbrella uzerinden gelmek zorundasiniz diyorlar...

Asagidaki linkteki fee-payer opsiyonunu bir inceleyin. Ben konustum, eger agency ile aralarinda bir anlasma olursa bu secenegi de uygulayabiliyorlarmis, tabi vergiler kesildikten sonra. Malesef benim agency ve Loyds bu secenege sicak bakmiyormus:(

https://www.giantpay.co.uk/ir35

Son olarak, butun basvuru, muhasebe islerini kendisi yapmis ve 5 sene sonunda ILRini almis bir kardesiniz olarak sunu soylemek isterim;

Evet kitaba gore Ankara vizesiyle umbrella araciligiyla calisamazsiniz.
Ancak bu ulkede bile herseyi kitabina uygun yapmaya calistigimizda malesef bazen adim atamiyoruz.
Kimseyi yanlis yollara yonlendirmek istemem ancak hicbirinizinde maddi-manevi sorunlar yasamasini, sacma bi kanun yuzunden emeginin ziyan olmasini hic istemem...

Aklima gelen ilk cozum;

1- Umbrellaya kisisel banka hesabinizi degilde sirketinizin hesap nosunu vermeniz (tabi bunun sirket hesabi oldugunu kesinlikle soylemeyin, kabul etmezseler baska umbrellaya gecin, illaki bi kabul eden cikar). Bu cok kritik, cunku basvurularda mutlaka sirket banka dokumunu vermeniz lazim.

2- Sonra sirket hesabina gelen net paraya gore aylik faturalarinizi hazirlayin.

3a- Bu paranin tamamini maas olarak ozel hesabiniza yollayin.
4a- Bu sekilde yillik sirket kariniz ve dolayisiyla corp taxiniz olmaz ama Self Assessment return de yillik kazanciniz ve odediginiz vergiler acikca gozukur. Sadece bu belge bile vergilerinizi odediginizi belgelemek icin yeterli olur. Kanunen sirket kazancinizin tamamini maas olarak almanizin onunde bir engel yok.

3b- Daha da garanti olsun isterseniz, yine eski sekilde asgari maas cekip, extradan kendi sirketiniz uzerinden Payenizi odeyebilirsiniz, bu sayede sirketinizin paye odemelerini de gosterebilirsiniz.
4b- Bu sekilde yillik sirket kariniz olur ve extradan corp tax da odersiniz. Yani fazladan 2 kere vergi odemis olursunuz ama basvururken elinizde extradan belgeler olur.

5- Arkadaslar arasi birbirize fatura keserek (training vb) 1 den farkli is yaptiginizi da kesinlikle destekleyin. 3a secenegiyle giderseniz bu cok faydali olacaktir; az miktarda bir kar gosterir ve corp tax odemis olursunuz.

HO calisanlarinin %90 inin UK vergi mevzuatini bildigini, odeme kontrolleri icin hmrc yi aradiklarini vs dusunmuyorum. O nedenle, basvururken elinde sirket banka dokumu, yillik muhasebe hesabi, faturalari, self assessment return vb belgeleri olan birinin sorun yasayacagini sanmiyorum. Tabi hicbirseyin %100 garantisi yok malesef.

Arkadaslar, kimseyle tartismak ve kimseyi yanlis yonlendirmek istemiyorum.
Sadece nacizane bilgi ve tecrubelerimi paylasmak istedim. Umarim birilerine faydasi olur.
Insallah IR35 disinda kontratlar bulur ve bu yollara hic basvurmak zorunda kalmazsiniz.
Ancak mecbur kalirsaniz bu riski alip almamak tamamen sizin bileceginiz bir is.

Hepinize bol sans diliyorum!

5 sene de ILR aldigin icin hayirli olsun ancak milleti atese atmissin resmen Kimse bu yukaridaki yazilanlari falan yapmasin! PAYE kayitli odeniyor isminize sirketinize degil Inside IR35 calismanin imkain yok Bunu UNUTUN. Outside IR35 isler de olmaya devam edecek (tabi %20 30 azalmayla) Ama brexit nedeni ile Avrupadan kontraktor gelemiyecek yani dengelenecek.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2019 14:48 
Paylaşımcı
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 7
Aldığı teşekkür: 5
Vize Türü: Ankara
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Cesaretli
Burcu: Aslan
Eywallah. Kimseyi atese falan attigim yok kardesim.
Dedidigim gibi bu son care ve herseyde oldugu gibi bu isinde riskleri var.

Olmaz, yapamazsiniz vs demek yerine kendi tecrubelerime dayanarak alternatif bi cozum sunmak istedim.
Zamaninda benzer riskleri goze almis olmasam coktan geri donmustum.
Tabi bu riski alip almamak herkesin kendi vermesi gereken bir karar.

5 yildiri kendi muhasebesini ve basvurularini yapan biri olmasam, bu konularda hic konusmam zaten.
Paye yi tam izah edemedim anlasilan. Benim kastettigim odeme kayitlari.
Odenen NI sizin social sec nonuza kaydedilse, paye odemeleri sirketin paye refi altinda gozukur.
Mesela benimki:
Employer PAYE reference 120/WB....

Neyse fazla uzatmayalim, kisisel sorulari olan bana DM atabilir.
Vaktim olursa cevaplamaya calisirim.

Herkese bol sans!

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 29 Kas 2019 17:08 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Vize Türü: Tier
Vize Statüsü: Sonuçlanmasını Bekliyor
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: -
Merhaba

Home Office de isler biraz audit bazli gidiyor bildigin gibi Dolayisi ile yanlis bir isin gozden kacirilmis olmasi onun artik gecerli oldugu anlamina gelmiyor.

PAYE sadece employee ye yoneliktir. Inside IR35 Umberella veya Client sizin sahsiniza NI ve diger detaylari bildirerek bu odemeyi yapar. PAYE Odemenin sirkete odenmesi bir seyi degistirmez. Bir kere boyle bir hareket oldu mu buyuk yaptirimlari olabilir AAli acisindan.

Inside IR35 ta su anda boyle cozumleri konusmak bile gereksiz. Her hafta HMRCnin (public sektorde 2017 de uygulanmaya basladi benzer reform) Outside IR35 ilani ile rahatsiz ediliyorum. Buradan bir ders cikarabilirsiniz!

Outside IR35 ilanlar olmaya devam edecek. Genel olumsuzluk havasi ne yazik ki konu hakkinda yeterli makale ve bilgi takip etmemek yuzunden. Her gun 5 firmanin CEST ile degerlendirme yapacagini duyuyorsak 1 tanesi blanket decision verecegini soyluyor.

Caresiz kaldiklarinda onlarda geri adim atacak. Inside IR35 calismak tam anlami ile kerizlik kimse zaten cok zoreda kalmadikca istemiyor. Bankalardan hergun yuzlerce kontraktor inside IR35 calismayacagini soyleyerek ayriliyor!

Basin 2 hafta once alelacele HMRC outsidedan insidea gecenleri geriye yonelik arastirmayacagini Bankalarin baskisi ile soyledi. Yine de kar etmedi cunu bu konu da HMRCye guvenilmeyecegini Ingilizler gayet iyi biliyor.

Bence bu tartismaya ve erken riskli cozum onerilirerini tartismaya hic gerek yok. Benim yorumlarim bu kadar. Emin olabilirsiniz ki IR35 konusunu kendi agencym'den bile yakin takip ediyorum.

Lutfen panige kapilip riskli islere girmesin arkadaslar. HMRCde cekirge sicrama hikayesi gayet gecerlidir.

Hepinize iyi tatiller.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz