Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 20 Kas 2019 18:03

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2019 13:48 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: -
Selamlar,
IR35 ile ilgili soru sordugum danismanlar kontrat sartlarimdan bahsediyor. Ancak ne yazik ki artik bankalar basta olmak uzere 2020 Subat-Mart itibariyle Ltd Company uzerinden contractor almayacaklarini acikladilar. One surdukleri, on-payroll (PAYE) ya da Umbrella Company alternatifleri de (bildigim kadariyla) Ankara Anlasmasi kapsaminda mumkun olmuyor.

Neden bilmiyorum (belki de konuya bir cozum olmadigindan) konunun pek bir yerde tartisildigini goremedim. Eminim burada benim durumumda olan (is yaptigi ana musteri artik Ltd contractor lar ile calismayacak olan) arkadaslar vardir. Konuyla ilgili fikirleriniz nedir?

Benim ILR ima 2 (ya da eger temyiz davasi kazanilirsa 1) yil var. Bu noktada Tier 2 ya gecip 3 yili yakmak hic makul gelmiyor. Ama 1-2 yil gecinebilmemiz de bu market sartlarinda nasil olacak hic bilmiyorum.

Alternatif belki kucuk sirketlere (IR35 kapsami disinda kalan) is yapmak olabilir ama, o sirketlere ulasmak nasil mumkun bilmiyorum. Yani Linkedin, Jobserve gibi yerlerde gormuyorum o tarz ilanlar hic. Mevzu kazanacagim paranin dusmesi yuksek vergi odemek degil, onumuzdeki 2 yili cikarabilmek.

Son olarak, bir sirket (buyuk bir insurance company) PAYE mi kendileri odemeleri halinde (yani inside IR35 olma sartiyla) diger sartlari contract ima yazabilecegini soyledi (yani sick leave, annual leave in olmadigi, daily rate uzerinden calistigim, sub-contract edebilecegim, notice periodlar vs. vs.). Yine de uzatma basvurusu sirasinda Home Office calisani HMRC deki kayitlarimi sorguladiginda PAYE min o sirket tarafindan odendigini gorecek ve 'disguised employee' muamelesi yapacak.

Etrafinizda bildiginiz bu sekilde calisan var mi? Bir sekilde bu sekilde calisip uzatma alabilmis? Amacim yasalari delmek falan degil ama bu yasalar ile nasil gecinebilecegizin yolunu ariyorum.

Simdiden tesekkurler.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2019 15:34 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 6
Vize Türü:
merhabalar, IT sektorunde ki bu sorun bir yana birde Brexit'den dolayi artik Ingiltere'de eskisi kadar contractor'lar icin is imkani da kalmadi. Yeni projeler pek yok, eski projelerde de "descope" yaparak contractor sayisini azaltiyor sirketler. Ben 5 sene hic kontratsiz kalmamisken, son 6 aydir contractor olarak is bulamadim. 4 kisilik bir aileyiz. En sonunda birkac hafta once bir isyerinin permanent is teklifini kabul ettim. Maas'i contractor olarak calistigim gelirimle karsilastirdigimda cok dusuk ama 6 aydir hazirdan yiyip duruyoruz, 3'e 5'e bakmayip kabul ettim. Ben ILR'i gecen sene aldigimdan permanent is opsiyonunu kullanabildim, fakat size kolayliklar dilerim insallah bir cikar yol bulursunuz.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2019 11:10 
Araştırmacı
Araştırmacı
Kullanıcı avatarı

Aldığı teşekkür: 5
Vize Türü:
Inside IR35 veya Umbrella uzerinden PAYE'niz odendigi an ankara anlasmasi kurallarini delmis oluyorsunuz. Disguised employment maddesi var. Baska bir sirket sizin adiniza verginizi oduyorsa siz onun gizli iscisi oluyorsunuz ve kanitli bir sekilde. Kesinlikle bu tarz bir sozlesme yapmamaniz lazim.

Eger IR35 private sektore uygulanmasi ertelenmezse ki oyle gozukuyor, belli bir sure kaos olacagi kesin. Ama bu sureyi kestirmek zor. Cunku suanda sirketler daha ne oldugunu anlamadan dogrudan riske girmeyelim butun sozlesmeleri bitirelim modundalar. Fakat ilerleyen zamanlarda sonucta cogu insan kadroya gecmeyecegi/cogu sirketin de eleman alacak kadrosu olmadigi icin, bir yerden sonra esnek isgucune ihtiyaclari oldugunu anlayip tekrar outside IR35 nasil yapariz diye cozumler ureteceklerdir.

Senin dedigin gibi 1-2 yil atlatacak sihirli bir cozum yok gibi duruyor. Kucuk olcekli sirketler kapsam disi oldugu icin ornegin Startuplar bu sirketlere hizmet saglanabilir.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2019 21:03 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Numan hocam aynen oyle yapmak lazim 3-5in hesabi yapilacak aydinlik bir gelecek henuz ufukta gorunmuyor ne yazik ki. Onumuzdeki donem secimlerden de ongoruldugu gibi hung parliament cikarsa sonrasi yine kaos yine surunceme gibi gorunuyor. Karariniz ve yeni isiniz hayirli olsun.
zeugma, aynen katiliyorum. Home Office in bizim vizenin uzatmasina bakan elemanlarina hazirladigi guidance dokumanlarini gozden gecirdim. Disguised employee lerin tespitiyle ilgili PAYE ve Tax lerin kimin tarafindan odendiginin HMRC den kontrol edilmesi ve eger kendi sirketimizce odenmediyse bunun 'dikkate alinmasi' gerektigi yazilmis. Benim uzatma basvurum (eger davayi kazanirsak belki de ILR basvurum) Eylul 2020'de olacak. Tam IR35 in yururluge girmesinin 5 ay sonrasi. Home Office kendi uygulamalarini yasaya gore duzenlerse eminim bu noktaya daha da cok yogunlasacaklardir. O yuzden daha da dikkat etmek gerekiyor, katiliyorum.
Sozun ozu; biz inside da hic bir sekilde kontrat alamiyoruz. Umbrella altina giremiyoruz, dogrudan client ile sozlesme yapsak dahi PAYE miz client tarafindan odenemiyor. Konuyla ilgili benim danismanim (isim vermeyecegim) bir cozum olmadigini, bir sekilde outside da kalmamiz gerektigini belirtiyor.
Kucuk sirketlerden danismanlik isi bulmamiz gerekiyor, o da benim disiplinimde (business analyst im) hayli zor. O yuzden paralel isler, roller kovaliyorum ama 2020 hayli zorlu gececek gibi gorunuyor.
Hepimize hayir olsun.
Son olarak, benim kucuk aklim danismanlik firmalarinin calisma modelleri geregi flexible workerlara ihtiyaci oldugu ve contract larinin outside IR35 olma ihtimalinin daha yuksek oldugunu dusunmustu. Duydugum kadariyla Deloitte bile yakin zamanda contractor larina blanket karar alacagi bilgisi vermis. Aklima gelen cozumler su sekilde:
1- 50 kisiden dusuk sirketlere is yapmak
2- Danismanlik sirketlerinden roller kovalamak
3- EU based sirketlerden rol kovalamak (bu model nasil calisir bilemedim ama yurtdisina is yapabiliriz sonuc itibariyle, az git-gelli bir model ile oralara contract lar deliver etmek su sikintili donemde belki onumuzu acabilir)
4- (bu ana gelir kapimiz olacagini sanmam ama) peopleperhour, upwork gibi mecralardan freelance is kovalamak

Tum bunlardan ayri olarak da daha fevri bir sekilde is kolumuzu/konumuzu degistirip IR35 ile pek ilgilenilmeyen baska rollerde is kovalamak da bir alternatif olabilir. TR den bir IT software inin burada satis, dagitim vs sini yapmak gibi.

Herkes sanirim kendi durumunu tartip onumuzdeki ILR a kadar olan donemi bir sekilde IR35 disinda kalabilerek atlatmaya calisacak. zeugma nin da dedigi gibi outside IR35 isler hic bitmeyecek ama sayica hayli azalacaklar. Piyasa kendini bulup da yasa yapici ile anlasip kontratlarini outside da kalacak sekilde duzenlediginden emin olup belki tekrar acarlar kapilarini LTD contractor lara. Umarim bu geri gelis cabuk olur (pek umutlu degilim ama).

Herkese selamlar..

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2019 23:22 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Burcu: Yay
Merhaba Arkadaslar,

Ben de ayni durumdayim, 1 sene gibi bir aman kaldi benim de davayi kazanirsak suresize basvurmama. Bu zamana kadar da ekstra vergiyi odeyerek calisabilecegimizi dusunuyordum zira bizim durumumuzdaki freelancer Ingiliz vatandaslari oyle calisabiliyor veya bir Umbrella sirketi ile anlasip gene ltd sirketleri tarafindan calisabilecekler. Cogu bu sene sonunu bekliyor firmalarin yeni kontrat yapmalarini, bazilari ise permanent islere geciyorlar.

Benim anlamadigim neden bir Umbrella sirketi uzerinden calisamayacagimiz. Tamam disguised employment gozukecek ama su anda da direk calisma tarzimiza gore eger ayni anda birden fazla sirkete calismiyorsak zaten gene disguised employee olarak calismiyormuyuz? Umbrella sirketleri otomatik olarak IR35 compliant zaten, daha onceden boyle calismis ve vize yenileyememis ya da suresiz almamis arkadaslara rasladiniz mi? Bir de gecici olarak 3 ay baska bir sirkete 2 ay obur sirkete calisarak bir sekilde mali yili kapatirsak gene hala disguised employee olarak mi gozukecegiz?

Obur turlu calisacak kucuk firma bulmak gercekten zor olacak gibi zira isleri zor buluyoruz zaten.Benim meslegimde ayni anda birden fazla sirkete calismam imkansiz. Sole trader a sirketimizi donusturup Sole trader olarak da calisamayacakmiyiz en kotu fazla vergileri odemek sarti ile?

Bilgisi olan arkadaslar yardimci olursa sevinirim.

Iyi Calismalar,

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz