Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 25 May 2019 01:16

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 02 May 2019 14:27 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 3
Aldığı teşekkür: 0
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Yoğun
Burcu: -
Selamlar, arkadaslar daha once sordugum cok farkli cevaplar gelen bir sorumu tekrar paylasiyorum. Eski baslik ve cevaplar site coktugu silindigi icin yazan uyelere direk sormak da mumkun degildi.

Turkiye'de yasayan TC/UK vatandasiyim, Turkiye'de evlendik 5 ay once, esimle beraber kardesimi ziyaret etmek istiyoruz. Bildigim kadari ile Avrupa birligi vatandaslarinin esleri de AB vatandasi esi ile ayni muameleyi gorur (eger seyahat sirasinda AB vatandasi esi yaninda ise).

Istanbul'da Belcika icin turist vizesi almak icin konsolosluk ile calisan vize sirketini aradik, VFS de ilk aradigimda bir bayan benim AB vatandasi oldugum icin esimin vize ucreti odemeyecegini ancak kendileri icin ufak bir dosya hizmet bedeli verecegini soyledi. Ek belgeler vs icin bir daha ki aradigimda baska biri cikti, vize ucretini vermemiz gerektigini soyledi,, tam hatirlamiyorum ama esimin dosyasi icin normal bir TC vatandsinin getirmesi gereken belgeleri getirmesi gerektigini ekledi. Bir kez daha aradim bu kez vize ucreti alinacagini ama davetiye gerekmedigini soylediler, onlarin da kafasi karisik bu durumda, bunu anladim. Bildigim kadari ile vize ucreti ve gidilecek ev adresi, otel rezervasyonu vs gerekmiyor benimle seyahat ettigi zaman, evlilik cuzdani ve benim pasaportumu de dosyasina koyup iceri vermemiz yeterli,, ama yine de kafamiz karisti,,

Sagolsun bir uye arkadas burada gectigimiz aylarda ilk seyahat niyetimiz oldugunda kendi tecrubesini anlatip " vize ucreti veya bankada para, yada ucak bileti vs gostermenize dahi gerek yok, formu doldurup iceri verin" demisti. Ama sitenin kayitlari silindigi icin o arkadasa veya yazdiklarina ulasamadim,, acaba simdi kurallar mi degisti AB icin? Veya UK vatandaslari icin yeni sartlar mi getirdiler??

Kisaca: Vize ucreti odenir mi, orada kalinacak otel/ev adresi, ucak bileti, isyeri, sigorta, banka kayitlari vs vs bu belgeleri esim toplamak zorunda mi? Boyle ise nerede kaldi AB uyesi ese taninan ayni haklar?

Onerileriniz ve cevaplar icin tesekkurler.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 02 May 2019 22:09 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 8
Vize Türü: EEA2
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Belirtilmedi
Oncelikle Turkiye deyken bu acenta ve Konsolosluklarla paylastiklarinin beter olanlarini defalarca yasamis bir AB vatandasi esi olarak, hic kendini uzmemeni rica ederim. EU uyesi bir ulke vatandasi oldugun icin esinin yukaridakilerin cogunu yapmasi gerekmiyor, ilk bastada vize ucreti odemesi.

EU uyesi ulkelerin vize basvuru formunda (ki shengen icin farkli dillerde hazirlanmis tek bir ortak form var) doldurulan bolum EU family members icin gerekli degil ise * ile isaretlenip; The fields marked with * shall not be filled in by family members of EU, EEA ..... seklinde belirtilmis.

Eger guncel ise Belcika icin; https://www.visaistanbul.com/belcika/fo ... uformu.pdf

Burada onemli olan birlikteligi kanitlamak ve beraber seyahat etmek. UK pasaportunuzu masaya koydugunuz zaman konu biter, biz de hanimin kicikirik BG pasaportu sayesinde 20 sene sonra bu eziyetten kurtulduk.

Tecrube ederek paylastiklarima ragmen kafaniza yatmadi ise benim nacizane tavsiyem (ki ben hep boyle yaparim), birakin acentayi, vs. yi, arayin Belcika konsoluslugunu veya email ile baglanti kurun ve AB vatandasi aile bireyi olarak esinizin vize kolayliklarini birinci agizdan ogrenin derim.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 May 2019 05:02 
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 1
Vize Türü:
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Yay
Vize ucreti odenir mi
Ödenmez ama acenta üzerinden başvuru yaparsanız hizmet bedelini ister. Onun için konsolosluğu arayıp randevu alabilirsiniz.

Quote - Alıntı:
Belçika Vize Başvurusu için Randevu Alımı
Belçika Konsolosluğu vize başvuru merkezlerine, Belçika Schengen Vize işlem başvuruları randevu alarak yapılmaktadır. Belçika Konsolosluğu vize başvuru merkezlerinden alınacak randevuların online randevu sistemi veya çağrı merkezi aracılığıyla vize müracaatı öncesi alınması zorunludur. Belçika vize başvuruları için randevu alma işlemi hafta içi her gün Pazartesi-Cuma Saat: 08:30-12:00 ile 13:00-14:30 arasında gerçekleştirilebilmektedir.

İletişim
Sıraselviler Caddesi, 39
34433 Taksim İstanbul
Türkiye

+90 212 243 20 68
+90 212 243 33 01
+90 212 243 33 00
+90 212 252 47 46

orada kalinacak otel/ev adresi,
Formda da doldurmayacaksınız. Doldurduğunuz takdirde yeniden dolmanızı isterler. Formda eşinizin iş yeri bilgilerini de doldurmayın.

ucak bileti
İkinizin adının geçtiği çıktıyı isteyecektir. Eşiniz sadece sizinle veya orada buluşacağınız zaman bu vizeden yararlanabiliyor. Ondan kanıtlamanız gerekiyor.

isyeri, sigorta, banka kayitlari vs vs
Bunların hiçbirine gerek yok.

- Formul B almanız lazım nufus müdürlüğünden ve bunu kaymakamlıktan apostil yaptırmanız lazım. Ücretsiz bir işlem yarım saatınızı alır. Çok dilli verdikleri için bu evliliğinizin kanıtı oluyor.

- Sizin pasaportunuzun fotokopisi (Telefonla çekip çıktı almayın kabul etmiyorlar)

Bu kadar yetiyor. Bazıları evlilik cüzdanı fotoposini de istiyor. Oradaki kişiye kalmış artık.

Ek olarak biyometrik resim tabi :)

Ben başvururken eşimin pasaportunu yanımda götürüyorum arada soruyorlar. imbik' in verdiği form doğru form. Bunu doldurup formul b ve sizin pasaportunuzun fotokopisi yeterli olacaktır.

Büyük ihtimal kaldığınız gün kadar verecektir ilk kez başvuruyorsanız. Daha uzun kalmanız gerekecekse ya dilekçe yazın ya başvuru yaparken görevliye söyleyin ya da dönüş uçağını 1 2 gün sonrasında olacak şekilde bir rezervasyon yapıp dönüş tarihini öyle yazın.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 05 May 2019 16:57 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 3
Aldığı teşekkür: 0
Vize Türü:
Ruh Hali: Yoğun
oersoy , imbik, cok tesekkurler cevaplariniz icin. Belcika icin vize basvuru islerini yuruten firma cok akilli galiba, arayinca vize ucreti de istemeleri milleti keriz yerine koyup parayi indirme stratejisi gibi birsey sanirim, ama duruma uyanip sonradan konsolosluga sikayet edilebilecegini hesaba katmiyorlar ise buyuk acemilik.

Arkadaslar ben schengen vizesi icin verilen formda da belirtildigi uzere * isareti ile kodlanmis bolumler haric formu dolduru sadece dosa hizmet bedeli olan 20 euro odeme yapacagim,,

bundan otesi gereksiz,, kardesim neymis bu sikinti kibir karsilastigimiz vize yollarinda,, kendi vatandasin bunu yapiyor digerinden once. Yillar once UK ye vardigimda da gormustum benzer tavri Turkiye'den bizden once gelen gocmenlerde. "Ne diye herkes ingiltere'ye geliyor sanki, bir suru avrupa ulkesi var niye herkes buraya doluyor"? Bu cumle ile on kez karsilastim,, mantik su :" Biz bir kaynak bulduk, daldik yiyoruz, siz gelince bizim ekmegimize, benefitimize ortak oldunuz, siz arttikca bizim sosyal sistemden cektigimiz poundlar sorgulanir hale geliyor, gelmeyin kardesim".

Neyse ki artik gelenler dilsiz, egitimsiz degilller, ellerine zeytin alip bakkala gidip bundan ver diye kas goz ile alisveris yapmaya ihtiyac duymayacak kadar ingilizcesi var herkesin. 20 yil zor islerde ezilip yeni gelenleri de en az 20 yil ezileceksin diye korkuturlar ise gulun gecin arkadaslar. Koyden patates sokerken gelenlerin devri gecti, ulke degistiren herkesin en guzel mevkilere kisa surede gelebilecegini kanitlayin. Basarilar.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz

Aranacak: