Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 22 Ağu 2019 11:43

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 19 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 01 May 2019 06:58 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Akrep
Merhabalar,

Yanilmiyorsam boyle bir baslik vardi fakat guncel olarak aktif kalmadigindan artik bulunmuyor.

EEA 2 ile 5 yillik gecici oturum kartimin 3. senesi bu yaz bitiyor ve oncesindeki 1 sene ile ben-esim ile birlikte 4 yildir Ingiltere de yasiyoruz.

Uzun bekleyisimizin ardindan, bir gayrimenkulumuzu Turkiyede satmis olup burada ev alabilmek icin 30.000 sterlin seviyelerinde verebilecegimiz bir depositomuz var. Oncelikle bu arayi elden getirip Ingiltere gumrugunde mi yurtdisninda getirdigimi beyan etmeliyim yada banka transferimi daha uygun olur, muhtemel bankanin ve mortgage basvurusunda bu paranin nereden geldigini sorarlar ise.

Akabinde 120-170 bin sterlin araliklarinda mortgage istegimiz var. Esim self employed ben ise payslip li olarak calisiyorum. Ortalama toplam gelirimiz £2500-£3000 seviyelerinde. Tahminimce bizim gibi vatandas olmayan henuz kalici oturumu olmayan(benim icin esim Ab vatandasi) gibi kisilerde broker kullanmak dogru kredi ve surecin basariya kavusmasi anlaminda faydali olacaktir.

Tecrubesi olan arkadaslarin kiymetli yorumlari icin simdiden tesekkurler

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 01 May 2019 11:01 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 3
Aldığı teşekkür: 3
Vize Türü:
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Ruh Hali: Bilgin
Burcu: Başak
Barclays a sordugumuzda kredi skorunuzla orantili olarak maasinizin 4.5-5 kati kadarini verebileceklerini soylemislerdi.
Yani yillik 20.000 kazaniyorsaniz ve kredi skorunuz uygunsa size 90.000-100.000 e kadar kredi veriyorlar,kisi basi. Ayrica bir an once help to buy a bas vumanizda yarar var henuz bas vurmadiysaniz siz ve esiniz ayri hesaplar acabilmekte aylik 200 pound kesilmekte ve yanlisim yoksa 12.000 pound a kadar biriktirebiliyorsunuz birikiminize %25 devlet katkisi yapiliyor depozito icin.
Misal 10.00 biriktirdiniz ev almaya hazir oldugunuzda sizin 10.000 , 12.500 e donusuyor aynisi esinizde de olsa 20.000 oluyor 25.000 yani 5.000 devlet destegi. Diger sorularinizin cevabıni bilmiyorum. Lakin basligin yeniden acilmasi yararli olmus, tesekkurler.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 01 May 2019 22:29 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 10
Vize Türü: EU Pre-Settled
Burcu: -
Oncelikle gercekten yararli bir baslik, lutfen konuyu tecrube etmis olanlar paylasimda bulunsun.

Bende birkac aydir bu help to buy sistemini derinlemesine arastirmaya calisiyorum. Detaylar cok fazla tabiki de ama kabaca 4 ,5 cesit help to buy var ve en cok kullanilanlar Equity loan ve ISA (Yukarida Yambaxx in ornekledigi).

Equity Loan da; Almak istediginiz ev icin min. %5 depozit veriyorsunuz, devlet te %20 veriyor ve boylece %75 mortgage kullanarak ev aliniyor. Devletin verdigi %20 kredi 5 yil icerisinde faizsiz geri odeniyor. Yanliz burada onemli 2 nokta var; Birincisi devlet evin herhangi bir zamandaki degerine %20 ortak, o yuzden 5 yil icerisinde devlete olan borcu kapatmak onemli. Ikincisi de Equity loan sadece yeni evler icin veriliyor.

ISA (Individual Savings Account); Yukarida paylasilanlara ek olarak, bunu 2. el evler icin kullanabiliyorsunuz. Birde devlet destegini sadece evi almaya karar verdiginizde size veriyorlar ve baska hicbir sey icin bu destegi kullanamiyorsunuz.

Ek bilgi, help to buy sisteminden yararlanabilmek icin dunyanin hicbir yerinde uzerinize kayitli bir ev olmamasi gerekiyor.

Bende bu hafta sonu Barclays a ISA icin gorusmeye gidecegim, yeni birseyler ogrenirsem buradan paylasirim.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 02 May 2019 18:44 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Burcu: Aslan
ISA hesabını ben online açtım gittim sordum tax free faiz getirisi olan mevduat hesabıymış. yatırdığı miktar para kadar belli miktar para faiz alıyorsun faiz olarak. ne kadar yüzdesi sormadım

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 02 May 2019 21:14 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

london06 yazdı:
ISA hesabını ben online açtım gittim sordum tax free faiz getirisi olan mevduat hesabıymış. yatırdığı miktar para kadar belli miktar para faiz alıyorsun faiz olarak. ne kadar yüzdesi sormadım

Cok yasa emi :) aksam aksam beni gulumsettigin icin, ayrica konuya son noktayi koydugun icinde 8-)

Oncelikle 7 cesit ISA var ve Help to buy ISA da bunlardan birisi. Ek olarak ilk defa ev alacak olanlarin faydalanabilmesi icin devletin 2015 yilinda olusturdugu sisteme verilen ad. Sanirim senin bahsettigin Cash ISA , tasarrufa dayali ve dedigin gibi faiz getirisi olan bir kisisel yatirim hesabi. Yani ayni isimli fakat farkli seylerden bahsediyoruz.

Yine de tecrubeni paylastigin tesekkurler

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 03 May 2019 20:52 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
ev alma yardımı morgage a başvuru şartları nedir biraz bilgi verebilir misiniz?

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 04 May 2019 09:16 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Basitce benim anladigim, once alacagin evi seciyorsun, yeni evlerde %5 pesinat veriyorsun %20 devlet destegi ile pesinatin %25 e cikiyor kalani da mortgage ile odeyebiliyorsun.ikinci el evlerde ise evin fiyatinin %25 i kadarini pesin veriyorsun bu konuda help to buy sistemine katilabilirsin. Kalani icinde bankaya mortgage basvurusu yapabilirsin. Misal barclays in web sitesinde ne kadara kadar mortgage alabilecegin otomatik hesaplayan bi hesap makinasi var. Ya da direk calistigin bankaya gidip daha detayli bilgi alabilirsin. Lakin alacagin evi belirlemeden gittiginde banka memuru bunu anlayip bastan savma cevaplar verebiliyor.

Help to buy bi cesit isa £1200 a kadar pesinat koyabilirsiniz sonrasında en fazla £200 odeyerek maksimum 12000 pound a kadar birikim yapabiliyorsunuz. Evdeki her birey bunu ayri ayri yapabiliyor. Ev almaya hazir oldugunuzda birikiminizin %25 kadari olan parayi da devlet ekliyor mevcudunuzun uzerine yani 12.000 varsa 15.000 oluyor tabi bu paraya aylik faizde geliyor. Misal iki yilda 300-350£ faiz geliyor daha 8000-9000 pound a ulaşmadan.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 04 May 2019 11:57 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
güzel açıklamalarınız için teşekkür. şimdi ben ev alacak durumda değilim ancak şimdiden help to buy hesabı açsam her ay belli miktar para koysam olur değil mi? Türkiye de gayrimenkuller var satılacak dükkan bina vs. bunların tapularını home ofise vermiştim. help to buy hesabı açarlar mı bana? Türkiye deki mallar ortak mal. yani bana ait değil hepsi. bir de evler 70 bin den başlıyor 150 bin e kadar çıkıyor çok lüks değilse. ortalama 100 bin sterlinlik daire için 25000 sterlin peşin mi vermemiz lazım mortgage için. rightmove dan baktım ben orada mortgage hesabı var orada %10 peşinat diyor. nasıl oluyor bu iş mortgage ı veren banka mı yoksa yorkshire building society gibi kurumlar mı?

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 04 May 2019 15:47 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Vize Türü:
Help to buy a girebildiginiz kadar erken girmeniz sizin yarariniza varsa esinizle iki ayri hesap olusturmaniz da ayri bir kolaylik olacaktir satin alma surecine girdiginizde daha fazla pesinat verip daha az mortgage borcu odersiniz. Mortgage yi bankadan alacaksiniz Turkiyedeki gibi yani bi cesit banka kredisi. Genelde %25 goruyorum ben hep.
yeni binalarda müteahhit firmanın bunu daha dusuk ya da yuksek tutma hakki kendine ait yanlisim yoksa lakin eski binalarda %25 diye biliyorum.

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 04 May 2019 19:19 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

yambaxx yazdı:
Help to buy a girebildiginiz kadar erken girmeniz sizin yarariniza varsa esinizle iki ayri hesap olusturmaniz da ayri bir kolaylik olacaktir satin alma surecine girdiginizde daha fazla pesinat verip daha az mortgage borcu odersiniz. Mortgage yi bankadan alacaksiniz Turkiyedeki gibi yani bi cesit banka kredisi. Genelde %25 goruyorum ben hep.
yeni binalarda müteahhit firmanın bunu daha dusuk ya da yuksek tutma hakki kendine ait yanlisim yoksa lakin eski binalarda %25 diye biliyorum.

Evet yambaxx in dedigi gibi 2 ayri hesap acmak daha mantikli gorunuyor (eger maddi olanaklar yeterli ise). Bugun Barclays ta Help to Buy ISA hesabi actirdim. Hesap acimi sirasinda max. yatirilabilecek miktar 1200 pound, yani ben 5000 ile baslamak istiyorum diyemiyorsunuz. Aylik olarak ta max. 200 yatirabildiginizden 1 yil sonunda hesabinizda toplam 3600 pound olabiliyor. Hesapta birikecek en yuksek miktarda 12000 pound ki bu da 4 yil surer. Ama 2 ayri hesap ile 2 yilda 10000 + bahsedilen %25 devlet bonus u, faizi vs. tamamdir. Bizim bulundugumuz gibi kucuk sehirlerde ev almak icin yeterli bir pesinat.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 19 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz

Aranacak: