Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumu

Zaman: 06 Ara 2019 06:22

Tüm zamanlar UTC

.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2019 14:34 
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 2
Aldığı teşekkür: 0
Vize Durumu: Var
Vize Türü: ECAA
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Yengeç
Arkadaşlar selamlar ,

Forumu şöyle bir dolaştım, okudum. Contractor olarak sözleşmeli çalışma şartları ve çalışan varmı diye. Eski gönderilere ulaştım fakat bazıları açılmıyor ( eski yedekten dönüldüğünden kaynağı göremiyor sanırsam)
IT alanında sözleşmeli olarak contractor olarak iş bulmanın, bulsan dahi kendini ifade etmenin zorluklarını biliyoruz. Aynı yollardan önceden geçen, bir şekilde bir firmada contractor olarak çalışan var mıdır aramızda? Bu durumu nasıl aştı? hangi yolları izledi?

Beni / bizi aydınlatabilir mi ?
Ayrıca konusu açılmışken ; contactor olarak çalışmaya devam ettiniz ve AA nızı etkilememesi için hangi şartlar ( kontrat maddeleri değişiklik göstereibilir ) altında imza attınız ? Hangi maddeler can yakıcı, sonrasında ayağımıza takılır uzatma alırken ? Kısa süreli çalışma için sorun çıkmıyor. Ya biz 15 aylık / 24 aylık bir iş bulursak sorun büyük olur mu ?

Teşekkürler şimdiden.
Not: çok soru sormuş olabilirim ama çok dağınık bir bilgi kirliliği gördüm tamamını okuyamadım bile. Yazanlar ile tartışma ortamı oluşmuş vs.. bunu tek bir konu altında toplamak istedim.

1 Yıllık Onay : 30 Eylül 2017
3 Yıllık Başvuru : 17 Ekim 2018
3 Yıllık Onay : 27 Şubat 2018
Nişanlılık Vize Başvuru : 30 Ekim 2019

Başa Dön
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2019 14:21 
Hareketli
Hareketli
Kullanıcı avatarı

Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 0
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: -
Selamlar,
Ben Business Analyst olarak son 3 yildir UKde contractor calisiyorum. Isim laf anlatmak, anlamak, anladigini baskasina anlatmak uzerine oldugunda iletisim cok temel ihtiyac idi. Zorluklar yasadim, degisik insanlarla degisik tecrubeler oldu.
Ben kendi adima cokca podcast dinledim, kitap dinledim, nadiren konusma dersleri aldim (italki den buldum), bolca icerik okudum. Is ingilizcesi bir yerden sonra oturuyor, mevzu biraz social english kismini gelistirmek gibi geliyor bana.
Sozun ozu, zor, ama oluyor. Calistigin sirketler multinational olursa zaten sen gibi pek cok adam oldugundan insanlar daha anlayisli davraniyorlar.
Benim calistigim sirketler buyuk oldugundan kontrat maddeleri generic idi. IR35 disinda kalabilmek adina sirketler 2011den bu yana contract larini degistirip gelistirdiler. Bence guvenilir buyuk sirketlere calisirken o bahsettigin risk cok yok. Ama tabii ki mumkunse contract danismanligi, ya da internetten iyice aratip bakmak IR35 disinda kontratin oldugundan emin olmak gerekiyor.
Sirketler genelde 6 months rolling contract yapiyorlar. Tabii ki 1-2 yillik arayanlar oluyor ama onlarin niyeti farkli oluyor. Uzun sureli contract a gitme deniyor, bence gayet haklilik payi var.
Bu arada IR35 sebebiyle zaten agency ler artik ilanlarina Inside IR35 seklinde ibareler koymaya basladi. Onun disinda annual leave, ya da benefit package ya da annual salary den bahseden ilanlar bizim calisabilecegimiz (bildigim kadariyla) roller olmuyor.

Yanitlari toparlamaya calistim ama daginik oldu farkindayim. Genelde soylenen contractor olarak calisamayacagimiz, ancak ben gibi pek cok ankara anlasmali var piyasada contractor olarak calisan. Uzatmada sorun olmamasi icin 1den cok musteri, sirketine yatirim yapman (stationary olabilir, bilgisayar olabilir, reklam, vs.), isini genisletmeye calisman (eventlere katilim, linkedin de twitter da sirket hesabinin olmasi aktif olman, sirket websitesi, vs.) gibi seyler ile aslinda senin legitimate bir business oldugunu kanitlaman gerekiyor.

Bunlarin hepsi benim kendi tecrubelerime dayanan bilgiler hocam, farkli deneyimler gorusler olacaktir elbet. Ama IR35 konusu cok can alici. Eger developer ya da tasarimci isen daha cok freelance turunde islere girerek IR35 disinda kalmak mumkun. Peopleperhour gibi upwork gibi sitelerden kisa sureli task bazinda isler bulmak mumkun. Benim gibi analiz isleri icin durum biraz daha sikintili ne yazik ki.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz

Aranacak: