Bize Buradan Ulaşabilirsiniz : admin@ingiltereforumu.com

Facebook İletişim : www.facebook.com/ingiltereforumuZaman: 09 May 2021 12:32

Tüm zamanlar UTC


.


Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 
Yazar Mesaj
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2012 17:56 
Çevrimdışı
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesaj Panosu Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 10 Eyl 2012 19:30
Mesajlar: 153
Konum: İngiltere
Ettiği teşekkür: 21
Aldığı teşekkür: 61
Şehir: Londra
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Cinsiyet: E ♂
Ruh Hali: Arkadaş Canlısı
Burcu: Balık
Evlilik ve Boşanma

1995'te İngiltere'de evlilik töreninin yalnızca kilisede veya evlendirme dairesinde gerçekleşebileceğine ilişkin yasanın değişikliğe uğramasıyla, çiftler istedikleri her mekanda evlenebilme özgürlüğü kazandılar. Gemide, evlerinde, kalelerde, otellerde, restoranlarda kısacası nikah memurunun gelmeyi kabul ettiği her mekanda evlenilebilir. Hatta su altında evlenenler bile vardır. Çiftlerin evlenebilmesi için gelin ve damadın 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Ancak ebeveynlerin izni ile 16 yaşını geçince de evlenebilirler.

İngiltere'ye göç edenlerin de ülkelerinden medeni durumlarını gösteren evraklar getirmeleri gerekmektedir. Evli olanlar evlilik cüzdanlarını, boşanmış olanlar boşanma evraklarını dul olanlar ise eşlerinin ölüm belgesini getirmek zorundadırlar. Hem yasal statülerinin belirlenmesi amacıyla hem de devletin bir takım sosyal imkanlarından faydalanabilmeleri açısından kişilerin medeni durumlarının ilgili kuruluşlara bildirilmesi gerekmektedir. İngiltere'de evlenebilmek için kan testi yaptırılması şart değildir.

İngiltere'de kilisede veya evlendirme dairesinde evlenebilirsiniz. Bugün kilise de bir evlilik töreni yapmanın maliyeti 8.000 sterlindir. Evlendirme dairesinde yapılacak evlilikler için gelin veya damattan birinin o bölgede yaşıyor olması gerekmektedir.

İki tür evlilik belgesi vardır. "licence" veya "certificate". Bir an önce hiç bir tören ve kutlama yapmadan evlenmek isteyenler "licence" ile evlenirler. Licence ile evlenebilmek için evlenmek istediğiniz günden bir gün önce evraklarınızı evlendirme dairesine getirmeniz ve ücreti ödemeniz yeterlidir. Nikahta iki şahit bulunmak zorundadır. Nikah yüzüğü şart değildir. Yani licence Türkiye'deki yıldırım nikahıdır.

Certificate ile evlenme ise kilise düğünü istemeyenlerin ama yine de kutlama isteyen çiftlerin başvurduğu bir yöntemdir. Nikahta davetliler bulunur. Bu şekilde evlenebilmek için gelin ve damadın kimliklerini ispatlayan belge (doğum belgesi) ile birlikte evlendirme dairesine başvuru yapması ve ücreti ödemesi yeterlidir. Eğer çiftlerden birisi dulsa ya boşanma evraklarını ya da eşinin ölüm belgesini getirmesi gerekir. Başvuru tarihinizden itibaren en az 21 en fazla 3 ay içerisinde nikahınız kıyılacaktır. Pazar günü evlenmeyi planlıyorsanız çok uzun zaman önceden gün almanız gerekmektedir. Eğer kilise nikahıyla evlenirseniz düğünden önce veya düğünden sonra resmi nikah kıydırmanız gerekmektedir.

Ancak Türklerden kilisede evlenme çok nadıren hemen hemen hiç gerçekleşmediği için bu konu üzerinde fazla durmuyoruz.

İngiltere kanunlarına göre boşanmanın gerçekleşebilmesi için çiftlerin en az bir yıllık evli olmaları gerekmektedir. İngiltere'de tek tarafın boşanma isteği söz konusu ise, tarafların 5 yıldır ayrı yaşadıkları kanıtlanırsa boşanma gerçekleşir. Eğer her iki tarafın da isteği söz konusu ise 2 yıldır ayrı yaşıyor olmaları yeterli bir sebeptir. İngiltere'de yaygın olan boşanma sebepleri çiftlerden birinin evi terk etmesi, aldatma ve çiftlerin beraber yaşamasını imkansız hale getiren sebeplerdir. (horlama, soğuk ayaklar vs.)

İngiltere'de boşanma avukatları son derece yüksek ücretler talep etmektedirler. Eğer problemli bir boşanma söz konusu ise iyi bir avukat tutmanızı öneririz. Ayrıca ortada paylaşılacak çok mal varsa, çocukların velayeti için bir savaş söz konusu ise avukata çok fazla iş düşmektedir. Şunu aklınızdan çıkarmayın İngiltere'de çocukların velayetinin paylaşılması mümkün olmamaktadır. İngiltere'de yeni bir yasal proje de çiftlerin boşanmadan önce çocuklarının gelecekleri ile ilgili tüm düzenlemeleri yapmalarına yöneliktir. Bu da avukatların boşanmalardan yüksek paralar kazanmalarını önleyecektir. Ayrıca isteyen çiftler avukatsız da boşanabilirler. Özellikle de çiftlerin çocukları yoksa ve anlaşarak ayrılıyorlarsa neden boşu boşuna avukat parası versinler ki?

Boşanma sonuçlandıktan 6 hafta sonra boşanma belgesi mahkemeden alınabilir. Böylece çiftlerin birbirleriyle olan tüm yasal ilişkileri sona erer. Yeniden evlenmeye kalkıştığınız takdirde bu belgenin evlendirme dairesine gösterilmesi gerekmektedir. İngiltere boşanmanın en yaygın olduğu Avrupa ülkesidir. Tüm evliliklerin %50'i boşanmayla sonuçlanmaktadır. 1992'de çıkarılmış nafaka yasasıyla boşanan çiftlerin çocukları güvence altına alınmıştır. Nafaka ya maaşlardan doğrudan kesilmektedir veya sosyal güvenlik primlerinden karşılanmaktadır.


_________________
Türkiye'den İngiltere'ye Uzanan Özgür Yaşam Platformu
A Sharing Independent life platform which extends between Turkey & the UK


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2012 09:17 
Çevrimdışı
Uzaklaştırıldı
Uzaklaştırıldı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 20 Eyl 2012 17:16
Mesajlar: 132
Ettiği teşekkür: 20
Aldığı teşekkür: 94
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Cinsiyet: E ♂
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: -
onrdgr yazdı:
merhaba
benim sorum evlilik vizesi icin formu doldururken sponsoruma ait bilgilerde .soru suydu : you stated that your sponsors is in the UK.Please provide the following details. altında

When did they first arrive ? bu sorunun altında tarih girebilecegim bi kutucuk yapmıslar. birde sunu acıklamamı istemisler Sponsor's permission to live in the UK. altında da acıklama yapacagım bi kutucuk. fakak benim evlenecegim kisi ingiliz olup dogma buyume ingilterede yasamaktadır .


When did they first arrive ? sponsorunun doğum tarihini giriyorsun

Sponsor's permission to live in the UK.? UK citizen by birth.

cevaplar bunlar

_________________
the betting its only pure inspiration, nothing else


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2019 22:19 
Çevrimdışı
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 17 Mar 2019 21:43
Mesajlar: 1
Ettiği teşekkür: 1
Aldığı teşekkür: 0
Şehir: Exeter
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Cinsiyet: K ♀
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: Balık
Merhaba, gecen yazdan itibaren konsolosluga basvurarak Ingiltere'de gerceklesmis bosanma islemini kayitlara gecirebiliyormusum. Bu konu hakkinda bilgisi olan var mi? Uzun bir surec mi?


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2019 18:50 
Çevrimdışı
Acemi
Acemi
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 08 Mar 2019 17:36
Mesajlar: 11
Ettiği teşekkür: 0
Aldığı teşekkür: 3
Şehir: London
Vize Durumu: Var
Vize Türü:
Vize Statüsü: -
Ruh Hali: Belirtilmedi
Burcu: -
Meral82 yazdı:
Merhaba, gecen yazdan itibaren konsolosluga basvurarak Ingiltere'de gerceklesmis bosanma islemini kayitlara gecirebiliyormusum. Bu konu hakkinda bilgisi olan var mi? Uzun bir surec mi?


Başvuru Yöntemi:

Birleşik Krallık’ta boşanmış olan kişiler veya kanuni vekilleri Başkonsolosluğumuza şahsen müracaat etmelidir. Posta ile başvuru kabul edilmemektedir.

Kanuni vekiller aracılığıyla yapılan başvurularda, vekâletnamenin Birleşik Krallık’ta düzenlenmiş olması halinde, hem aslının hem de Türkçe çevirisinin apostil şerhi ile tasdiklenmiş olarak ibrazı gerekmektedir. Apostil işlem hakkında https://www.gov.uk/get-document-legalised adresinden bilgi alınması mümkündür.

Taraflar aynı anda başvurabilecekleri gibi, doksan günü geçmemek kaydıyla farklı tarihlerde de başvuru yapabilirler. Ayrı ayrı yaptıkları müracaatları doksan günlük süreyi geçtiği için reddedilen tarafların birlikte yeniden başvurmaları halinde müracaatları kabul edilir.

Taraflardan birinin veya vekillerinin yabancı uyruklu olması ve Türkçe bilmemesi halinde, Türkçe bilen bir tercüman ile beraber başvuru yapmak zorundadır.

Gerekli Belgeler:

1. Boşanmaya dair Birleşik Krallık mahkemelerince verilmiş ve kesinleşmiş mahkeme kararı (Decree Absolute). Kararın ve noter onaylı Türkçe çevirisinin apostil şerhi ile tasdiklenmiş olarak ibrazı gerekmektedir.

2. Aynı konuda Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde halen devam eden bir dava yahut tanımanın Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerince evvelce reddedildiğine dair karar bulunmadığı yönünde Türkiye’deki adli makamlardan alınacak belge.

3. Nüfus cüzdanları/kimlik kartı. Türk vatandaşının/vatandaşlarının başka ülke vatandaşlıklarının da olması halinde ayrıca yabancı pasaportunu da ibraz etmesi gerekmektedir.

4. Boşanma işleminden önce, başka ülke vatandaşlıklarının nüfus kayıtlarına tescil edilmiş olması gereklidir. Bunun için, yabancı ülke pasaportu ve vatandaşlık sertifikasının aslı ile beraber Başkonsolosluğumuza/Nüfus Müdürlüklerine çoklu vatandaşlık tescili başvurusu yapılması gerekmektedir

5. Eşin yabancı uyruklu olması durumunda yabancı eşin pasaportu ve anne-baba adını da içeren doğum belgesi (Full Birth Certificate).

Pasaportta anne-baba adı yazıyor ise doğum belgesinin getirilmesine gerek yoktur. İngiliz doğum belgesi yerine veya İngiliz doğum belgesi dışındaki doğum belgelerinin yerine Aile Cüzdanı, Formul A veya Formul B belgesi, üçüncü ülke doğum belgesi ve Türkçe tercümesinin apostil onaylı tasdikli suretleri ya da Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı ve Birleşik Krallık’taki yabancı temsilciliklerce verilmiş anne-baba adını da içeren doğum belgesi (Full Birth Certificate) belgelerden birisi kullanılabilir.

6. Vekil aracılığı ile yapılacak müracaatlarda noter tarafından düzenlenen fotoğraflı özel vekâletnamenin aslı veya onaylanmış aslına uygun örneği. Yabancı makamlarca düzenlenmiş fotoğraflı vekâletnamelerin; hem aslının hem de Türkçe çevirisinin apostil şerhi ile tasdik edilmiş halinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

7. Bilgilendirme Formu (Başkonsolosluğumuzca temin edilecektir.)

8. Başvuru Formu (Başkonsolosluğumuzca temin edilecektir.)


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Okunmamış mesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2019 07:16 
Çevrimdışı
Sözcü
Sözcü
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 08 Eki 2018 19:40
Mesajlar: 170
Ettiği teşekkür: 21
Aldığı teşekkür: 23
Vize Durumu: Var
Vize Türü: Settlement
Vize Statüsü: Vizesini Aldı
Cinsiyet: K ♀
Ruh Hali: Cesaretli
Burcu: Akrep
İrokua35

Bu kadar şeye gerek yok aslında. Ben de geçen yaz araştırdığımda bu yazıyı gördüm, yazan tüm belgeleri de ayarladık ama konsolosluğu arayınca tüm bunlara gerek olmadığını öğrendik. Benim eşim geçen ağustosta boşanma işlemini yaptı. Yaptığı tek şey eski eşi ve tercümanla birlikte konsolusluğa gidip tr deki abisine eşinin vekaletini vermek oldu trye gidince de abisiyle birlikte yanılmıyorsam blediyeye gidip onaylattı. 1 hafta sonra sisteme düştü. 1 ay sonra da biz evlendik.


Başa Dön
 Profil  
Alıntı ile cevapla  
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap verebilirsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderebilirsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye